Demirtaş: Operasyonlar devlet politikası değil, saray politikası

Demirtaş: Operasyonlar devlet politikası değil, saray politikası
Demirtaş: Operasyonlar devlet politikası değil, saray politikası
HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş son günlerde yaşanan operasyonlarla ilgili değerlendirmesinde "AKP'nin olası bir seçimde tek başına iktidar olmak için kaos ortamı yaratmaya çalıştığını" söyleyerek, "Bu devlet politikası değil, saray politikasıdır" dedi.

RADİKAL – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde IŞİD ve PKK’ya yönelik hava harekatları ile giderek yaygınlaşan gözaltı operasyonları hakkında açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, çatışma ortamının hükümetin bir seçim yatırımı olduğunu savundu ve şunları söyledi:

"Şu anda geçici bir hükümet, geçici bir başbakan Türkiye’yi adım adım savaşa sürüklüyor. Kalıcı bir hükümete dönüşmek için Türkiye’yi her türlü çılgınlığa sürükleyeceklerini görmüştük. AKP boğazına kadar suça, boğazına kadar kirliliğe bulaşmış bir parti olarak tek başına iktidara ulaşmak için bunları yapıyor. 7 Haziran’da tek başına iktidarı kaybedince büyük bir öfkeyle hareket edip olası bir erken seçimde yeniden tek başına iktidar olmanın yolarını arıyor. ‘Biz olmazsak Türkiye’de böyle kaos olur’ algısı yaratmaya çalışıyor.

Ölümüne sebep olduğunuz her insan bizim insanımız. Üniformasına bakmaksızın bu ülkenin evlatları. Evlatlarımızın sizin pisliklerinizi örtmek için öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Henüz hesabı verilmemiş suçlar ortada dururken kimse HDP’ye saldıramaz. Bizim kaybedecek saraylarımız, makamlarımız yok. Bizim kaybetmekten korktuğumuz, çalıp çırptığımız ayakkabı kutularına sakladığımız paramız yok. Zannenediyor musunuz ki tabutlara serdiğiniz bayrak sizin suçlarınızı örtecek?

Türkiye toplumunun içi rahat olsun; HDP var, HDP görevinin başındadır. Partimiz AKP’nin bu zoraki savaş dayatmalarından da Türkiye’yi çıkarmayı bilecektir. Kendini vatanın sahibi zannedenler dönüp kendi yaptıkları zulme baksınlar. Bundan sonra da olası bir seçimde AKP’nin Türkiye’nin başına bela olmaması için  gerekeni yapacağız. Barış sadece bir adım ötede duruyordu. Dolmabahçe mutabakatı orada duruyor... Biz Davutoğlu’ndan Dolmabahçe mutabakatı ile ilgili bir yorum duymadık. Sayın Davutoğlu’nun kendi fikri yok mu, biz merak ediyoruz.

Kendilerini vatanın sahibi bizi de vatan haini gibi göstermeye çalışanlar dönüp bu ülkeye yaptıklarına baksınlar.

Şaşalı operasyonlar, bombardımanlar... Bunlar devlet politikası değil saray politikasıdır. Kendisine bağlı bir kolluk gücü var, istihbarat örgütü var; yargı, medya, sosyal medya gücü var. Hükümet ise bu saray politikalarını uygulamak zorunda kalan memurlardır.

Demirtaş, gazetecilerin MHP lideri Devlet Bahçeli'nin isim vermeden "HDP'nin kapatılmasını" ima eden açıklamalarını hatırlatması üzerine ise, "Uygulanmak istenen faşizan bir politikadır. Faşizan bir politikaya balıklama atlamaları da doğaldır. Kendi işlerini yapıyorlar. Kendi tarihlerine baksınlar. Partileri halk açar, halk kapatır. Ortada suçlanacak bir politika varsa Türkiye’yi savaşa götüren ve arkasından şakşakçılık, koltuk değnekliği yapan politikadır" dedi.

 


  http://www.radikal.com.tr/140437214043727

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yoklu böyle birşey.. - user525990

  Demirtaş'ın bence de kaybedecek bir şeyi yok.. Liderim dedi pkk'nın dağ kadrosuna kurban oldu, saz çaldı, çiçek kokladı, mitinde bayrak salladı iki gün sonra barış dili oldu çatal.. Kendisi bu milletin kendisine verdiği o büyük fırsatı kaybetti. Figen hanım sırtını millete değil pkk ve ypg'ye dayadı iyi etti.. Türkiye sizin varlığınızda da yokluğunuzda da kaybetti varsın sizsiz olsun kaybetmeye devam etsin.. Çünkü siz gerçekten bir işe yaramadınız, yapamadınız.. Siz insanlık onuru deyip kürdün kırılmış onurunu okşayacağı derken, Türkün onurunu hiçe saydınız.. Halbuki barış dili herkese eşit mesafede olmalı.. Güney doğuyu Türkiye'den ayırmak demek yaşayan beden üzerinde ameliyat yapmak demektir. Buna kimsenin gücü yetmez..

  Ah Selo ah - user1119689

  Zeytinyağı gibi üste çıkmayı bu HDP'liler iyi biliyor. Bütün günah AK parti'de, HDP günahsız ve çok temiz! PR danışmanlarının dediklerini niye yapmıyorsun? Biraz saz çal, barış, kardeşlik vs söyleminde bulun da cilan bozulmasın. Bırak bu zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri olmayan masallarını. Senin de, benim de ve haklın da kaybedeceği çok şey var.

  "SARAY SAVAŞI"NA HAYIR! - Ali Karatay

  Her satırı doğru bu açıklamaların, bu "saray savaşı"na karşı koymak bütün yurttaşların görevidir, evlatlarımızın kanını bunların saltanatına kurban etmeyelim.

  her bili - kocero 21

  her biji demirtas senin gibi yürekli demokrat cesaretli ve devrimci kac tane insan var acaba? ölümüne kadar seninleyiz devam. onlarin agzinin payi ancak sen verirsin

  SANA OY VERENLERİ MAHÇUP ETME!! - ARAGORA

  AKP süreci sona erdirmek isteyebilir.Pekii,sen neden sona erdirdin ki ?PKK eylemlerine neden açık açık karşı koyamıyorsun ?Sen bir plan proje yap ve ,PKK nasıl silah bırakırı anlat türk halkına..AKP istemesin..Ama sen nasıl istediğini anlat..Silahlar nereye,kime,nasıl ,ne zaman bırakılabilir ?Bunu bir anlatsana bize? Sana oy verenleri utandırıyorsun..AKP neredeyse haklı duruma geçecek..PKK ,asker ,polis,sivil öldürüyor..İş makinalarını yakıyor.Adam kaçırıyor.Sen daha ne bekliyorsun ? 80 vekile güvenme ..Bir anda düşersin aşağıya..Ben sana oy verdim.Ama bunun için mi ?

  DOĞRU - user1021195

  Gerçekten haklısın ama onlar idrak edemez başkan.

  Koltuk için Türkiye'yi feda ederler - Selimserincan

  AKP iktidarı (ki şu anda iktidar da değildir) yeniden tek başına iktidarı yakalamak ve RTE'yi başkan yapmak için devletin bütün gücünü seferber etmiş; tankla- topla, savaş uçağıyla Kürtlere saldırıyor. IŞİD'e göstermelik birkaç bomba attı. O bombalar da yine Suriye'nin Kürt köylerine düştü. İktidar uğruna, saltanat uğruna akıttıkları kanda boğulacaklar.Bu halk ne zaman gerçekleri görecek diye bakmaktan başka yapacak bir şeyimiz kalmıyor. Bunları hep erken seçim hazırlığı olarak yapıyor AKP. "Biz olmazsak kaos olur" demek istiyorlar. Halbuki görüldüğü gibi kaosu onlar yaratıyor. AKP varsa kaos vardır.