Demirtaş: Operasyonlar devlet politikası değil, saray politikası

Demirtaş: Operasyonlar devlet politikası değil, saray politikası
Demirtaş: Operasyonlar devlet politikası değil, saray politikası
HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş son günlerde yaşanan operasyonlarla ilgili değerlendirmesinde "AKP'nin olası bir seçimde tek başına iktidar olmak için kaos ortamı yaratmaya çalıştığını" söyleyerek, "Bu devlet politikası değil, saray politikasıdır" dedi.

RADİKAL – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde IŞİD ve PKK’ya yönelik hava harekatları ile giderek yaygınlaşan gözaltı operasyonları hakkında açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, çatışma ortamının hükümetin bir seçim yatırımı olduğunu savundu ve şunları söyledi:

"Şu anda geçici bir hükümet, geçici bir başbakan Türkiye’yi adım adım savaşa sürüklüyor. Kalıcı bir hükümete dönüşmek için Türkiye’yi her türlü çılgınlığa sürükleyeceklerini görmüştük. AKP boğazına kadar suça, boğazına kadar kirliliğe bulaşmış bir parti olarak tek başına iktidara ulaşmak için bunları yapıyor. 7 Haziran’da tek başına iktidarı kaybedince büyük bir öfkeyle hareket edip olası bir erken seçimde yeniden tek başına iktidar olmanın yolarını arıyor. ‘Biz olmazsak Türkiye’de böyle kaos olur’ algısı yaratmaya çalışıyor.

Ölümüne sebep olduğunuz her insan bizim insanımız. Üniformasına bakmaksızın bu ülkenin evlatları. Evlatlarımızın sizin pisliklerinizi örtmek için öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Henüz hesabı verilmemiş suçlar ortada dururken kimse HDP’ye saldıramaz. Bizim kaybedecek saraylarımız, makamlarımız yok. Bizim kaybetmekten korktuğumuz, çalıp çırptığımız ayakkabı kutularına sakladığımız paramız yok. Zannenediyor musunuz ki tabutlara serdiğiniz bayrak sizin suçlarınızı örtecek?

Türkiye toplumunun içi rahat olsun; HDP var, HDP görevinin başındadır. Partimiz AKP’nin bu zoraki savaş dayatmalarından da Türkiye’yi çıkarmayı bilecektir. Kendini vatanın sahibi zannedenler dönüp kendi yaptıkları zulme baksınlar. Bundan sonra da olası bir seçimde AKP’nin Türkiye’nin başına bela olmaması için  gerekeni yapacağız. Barış sadece bir adım ötede duruyordu. Dolmabahçe mutabakatı orada duruyor... Biz Davutoğlu’ndan Dolmabahçe mutabakatı ile ilgili bir yorum duymadık. Sayın Davutoğlu’nun kendi fikri yok mu, biz merak ediyoruz.

Kendilerini vatanın sahibi bizi de vatan haini gibi göstermeye çalışanlar dönüp bu ülkeye yaptıklarına baksınlar.

Şaşalı operasyonlar, bombardımanlar... Bunlar devlet politikası değil saray politikasıdır. Kendisine bağlı bir kolluk gücü var, istihbarat örgütü var; yargı, medya, sosyal medya gücü var. Hükümet ise bu saray politikalarını uygulamak zorunda kalan memurlardır.

Demirtaş, gazetecilerin MHP lideri Devlet Bahçeli'nin isim vermeden "HDP'nin kapatılmasını" ima eden açıklamalarını hatırlatması üzerine ise, "Uygulanmak istenen faşizan bir politikadır. Faşizan bir politikaya balıklama atlamaları da doğaldır. Kendi işlerini yapıyorlar. Kendi tarihlerine baksınlar. Partileri halk açar, halk kapatır. Ortada suçlanacak bir politika varsa Türkiye’yi savaşa götüren ve arkasından şakşakçılık, koltuk değnekliği yapan politikadır" dedi.