Demirtaş, 'Tutuksuz Belediye Başkanları Toplantısı'nda konuştu

Demirtaş, 'Tutuksuz Belediye Başkanları Toplantısı'nda konuştu
Demirtaş, 'Tutuksuz Belediye Başkanları Toplantısı'nda konuştu
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Batman'da düzenlediği 'Daha Tutuklanmamış Eş Belediye Başkanları ile Buluşma Toplantısı'nda konuştu. Toplantıda Demirtaş, HDP'nin seçim bildirgesine koyduğu 'Öz yönetim' kavramını anlattı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün partisinin belediye eşbaşkanları ile bir araya geldi. HDP Genel Merkezi toplantıyı "Tutuksuz belediye başkanlarıyla buluşma" diye duyurdu.  Demirtaş'ın konuştuğu toplantı salonunda ise 'Daha Tutuklanmamış Eş Belediye Başkanları ile Buluşma Toplantısı' yazılı pankart yer aldı. Pankartta 'Başkanları' yerine yanlışlıkla 'Bakanları' yazması da dikkat çekti.

DEMİRTAŞ "ÖZYÖNETİMİ" ANLATTI

Toplantıda konuşan Demirtaş, açıklamalarına katıldıkları için belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasına neden olan 'öz yönetim' kavramını anlattı. Demirtaş, “Her gün cenaze. Neden? Tek başına iktidar için. 'HDP yüzde 13 aldı, barış vardı. Barış ortamı olmazsa bu oyu alamaz' diye düşündüler. Görüşme masasını, Dolmabahçe Mutabakatını inkar ettiklerinde devirmişlerdi. Çünkü 'Cenazeler geldikçe HDP’ye yükleniriz' dediler” diye konuştu. Partisine yönelik ekran ambargosu uygulandığını belirten Demirtaş,“Bazı programcılar beni davet etti, ama onu da biz reddediyoruz. Ben bir iki programa çıkacağım diye HDP’ye ambargo yok olmaz” dedi.

Demirtaş, şöyle konuştu: ''Ülke bölünmeden, herkesin kendini yerelden yönetebileceği, kararlar alabileceği yönetim modelini önerdiklerini ifade eden Demirtaş, "Yerel yönetimlerin özerkliğinde, eğitim, sağlık, tarım, balıkçılık, hayvancılık, turizm politikası, yerel asayiş, kadın, gençlik, kültür bütün bu yetkilerin bütçesiyle belediyeye emanet edildiği yönetim modelinde herkesin kendi diliyle, inancıyla, kültürüyle korkmadan yaşayabilir. Yerinden yönetim modeli, İzmir'in, Antalya'nın, Edirne'nin, Tekirdağ'ın, Ankara'nın, Trabzon'un, Artvin'in kendini yerelden yönetmesi fikridir."

'HERKESİN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VAR'

Herkesin kendini savunma hakkının bulunduğuna dikkati çeken Demirtaş, "Bizler ateşkes ve silah dışı yöntemlerde ısrarcıysak bir bildiğimiz var ki ısrar ediyoruz. Bizim halkımız kaybetmez. Bundan herkesin emin olması lazım. Biz kimseye 'onurunuzu teslim edin, gelin teslim olun' falan da demiyoruz, demeyiz de. Herkesin, her canlının kendini savunma hakkı vardır. Buna hiç kimsenin itirazı olamaz. Ama bizler demokrasimizi inşa ederken, öz gücümüze dayanarak bütün bileşenlerimizle ayağa kalkmış bir halk olarak adım adım zafere doğru gidebiliriz" diye konuştu. 

Yurt dışına kaçan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'yı anımsatan Demirtaş, konuşmasını şöyle tamamladı: "Valiler, kaymakamlar, savcılar, emniyet müdürleri, onlara tekrar hatırlatmak istiyorum. 'Nasıl olsa arkamızda bir saray var, hükümet var' diyorsanız yanılıyorsunuz. Ne yapacaksınız, 2 Kasım'da? Arkanızda siyasi bir güç olmayacak. Ankara'dakiler bir yolunu bulur kurtarır kendini, olan size olur. Bir zamanlar güneş gözlüklü, kelli felli, göbekli savcılar vardı. Nasıl yurt dışına kaçtılar gördünüz. Yürüdüklerinde zannedersin ki yer gök sallanıyor. Öyle azametleri vardı. Size de sıra gelecek, yargılanacaksınız hepiniz."

AA/HÜRRİYET