Demirtaş: Ülkemizi, bu tek adam zihniyetine teslim etmeyeceğiz

Demirtaş: Ülkemizi, bu tek adam zihniyetine teslim etmeyeceğiz
Demirtaş: Ülkemizi, bu tek adam zihniyetine teslim etmeyeceğiz
Garip Dede Dergâhı'nda Muharrem iftarına katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Ülkemizi, bu güzel insanlarımızı bu tek adam zihniyetine teslim etmeyeceğiz. Ya AKP bir akrep gibi kendini sokacak, imha edecek ya da bütün insanlarımızın hassasiyetine saygı duyacak" dedi.

İSTANBUL – HDP Eş Başkanı Selehattin Demirtaş, ülkeyi tek adam zihniyetine teslim etmeyeceklerini belirterek, "Ya AKP bir akrep gibi kendini sokacak, imha edecek ya da bütün insanlarımızın hassasiyetine saygı duyacak. Saygı duymayı öğrenecek. Hem de nasıl? Kuzu kuzu öğrenecek. Kuzu kuzu öğrenecek" dedi.

Demirtaş, Küçükçekmece'deki Garip Dede Dergahı'nı ziyaret ederek, Muharrem iftarına katıldı.

HDP Eş Başkanı, buradaki konuşmasına, Muharrem orucunun ve duaların kabul olmasını dileyerek başladı. Demirtaş şunları söyledi:

"Maalesef ki gönül rahatlığıyla, ülkemizde özgürlükler var, kardeşlik var, barış var diyemiyoruz. Bir siyasetçi olarak, Türkiye 'nin bu durumundan utanç duyduğumu belirtmek istiyorum. Utanç verici bir şeydir. Ülkemizde insanların can güvenliğini sağlayamıyor hükümet. İnançlarının, yaşam tarzlarının güvencesi olamıyor bu hükümet. Hiçbir yerde insanlarımızın güvenliği, güvencesi yok. Siyasetin asıl varlık nedeni budur, ama ülkemizde en eksik olanı bu insan hakları uygulamalarıdır. Biz bundan utanç duyuyoruz, ama asıl utanması gerekenler pişkin pişkin sırıtıyorlar. Halen bizi tehdit ediyorlar. Bunlar bizim hak etmediğimiz uygulamalardır. Biz bu ülkenin, bu toprakların, bu vatanın hep birlikte sahipleriyiz. Ortak vatanımıza eşit derece muamele görme hakkına sahip insanlarız. Bu devlet de halkın devletidir. Devlet yarı tanrı değildir, kutsal değildir. Bizimdir. Ve biz kendi devletimizi demokratikleştirmek istiyoruz. Çünkü çok öldük, çok ezildik, çok zulüm çektik, ayrımcılığa uğradık. Ama artık bunlar bitsin istiyoruz. Devlet tek bir kimsenin malı olmasın, hepimizin devleti olsun."

Kılıçdaroğlu:  Beyaz Torosların devrini kapatacağız

"BU TOPRAKLAR HEPİMİZİN ORTAK VATANI OLSUN"

"Ülke, vatan, bu topraklar hepimizin ortak vatanı olsun. Keşke öyle olabilseydi. Alevi Kızılbaş kardeşlerimiz 12 gün Muharrem orucunu, Muharrem yasını tutuyorlar. 1400 yıl önce yaşanan Kerbelâ'nın günümüzdeki yansımalarını hatırlamak istiyorlar. Bu yas sadece Alevi toplumunu değil, bütün toplumu ilgilendirmesi gerekirken, bütün toplumun Alevi dünyasının duygularını paylaşması gerekirken, biz ne yapıyoruz? Milyonlarca insan Muharrem orucu tutmuyormuş gibi bir atmosfer var ülkemizde."

"CENAZENİN TERÖRİSTİ, DÜŞMANI, KADINI, ALEVİSİ SÜNNİSİ YOKTUR..."

"Cenazenin teröristi, cenazenin düşmanı, cenazenin kadını, Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdü yoktur. Cenaze, cenazedir. O insan öldükten sonra o hüküm kalkar üzerinden. Suçlu değildir. Onun hesabını ancak Allah, yaradan sorar. Bir insanın cenazesine terörist cenazesi de diyemezsiniz. Alevi cenazesi diye ayıramazsınız. Ama ülkemizde cenazelerimize göre muamele yapılıyor. Çocuk askerde şehit düşmüş, cemevinde cenaze töreni yapılacak, ama devlet erkanı oraya gelmiyor. Katılmıyor şehit cenazesine. Neden? Cenazeler arasında ayrım yapıyor. Ankara Garı'nda 102 barışsever kardeşimiz öldü, eski, önceki Cumhurbaşkanımız taziye dileğinde bulundu diye Başbakan onu azarlayabiliyor. Yani mezarlığımız, taziyemiz, inancımız tanınmıyor. Ve bunun adına ileri demokrasi, kardeşlik diyorlar."

"BÜTÜN İNSANLARIMIZIN HASSASİYETİNE KUZU KUZU SAYGI DUYMAYI ÖĞRENECEK"

"Çok büyük bir yalan, iftira kampanyasıyla karşı karşıyayız. Bir kişinin diktatörlüğü için, halkın geri kalan bütün kesimlerini düşman, tehdit ilan etmiş ve halkla mücadele eden bir hükümet anlayışıyla mücadele ediyoruz. Bunlar gidicidirler. Emin olunuz bunlardan kurtulacağız. İçiniz rahat olsun. AKP siyasi bir darbeyle devlete el koyduğunu sanıyor. Ama bitti artık devirleri. 1 Kasım'da bunu tescilleyeceğiz. Daha güçlü bir şekilde, demokrasi ve barış güçleri olarak parlamentoda olacağız ve sorunlarımızı diyalogla, medeni çerçevede, demokrasi ilkeleriyle çözmek için bir kez daha görev alacağız. Ülkemizi, bu güzel insanlarımızı bu tek adam zihniyetine teslim etmeyeceğiz. Ya AKP bir akrep gibi kendini sokacak, imha edecek ya da bütün insanlarımızın hassasiyetine saygı duyacak. Saygı duymayı öğrenecek. Hem de nasıl? Kuzu kuzu öğrenecek. Kuzu kuzu öğrenecek."

BEYAZ TOROS'LAR...

"Başbakan, 'Biz iktidardan düşersek, caddelerde teröristler, çeteler veya beyaz Toros'lar cirit atacak' diyor. Geçmişteki faili meçhul cinayetleri söylemek istiyor. Şimdi kendisine sormak istiyorum: 13 yıldır devleti yönetiyorsunuz. Siz gidince beyaz Toros'lar ortaya çıkacaksa, demek ki 13 yıldır ülkeye huzur getirmemişsiniz. Demek siz gidince kan gövdeyi götürecek. Siz gidince inşallah biz beyaz Toros'tan da, IŞİD'den de kurtulacağız. Siz gidince nefes alacağız, nefes. Türkiye bunu çözecek. Ve aynı zamanda PKK 'nın Türkiye'ye karşı silahlarını bırakmasını sağlayacak tek siyasi güç biziz. Parlamentoda barışı isteyenler güçlü olursa, o zaman kimse terörden ölmez. Bizi tehdit ediyorlar, 'Biz gidersek JİTEM gelecek.' İşte bunlar tehdittir, itiraftır. Sizden ricam, 1 oy neyi değiştirir demeyin. Kullanılmayan her oy AKP'ye gitmiş sayılır. Oylarınıza sahip çıkın. Daha güçlü şekilde sandığa gidin, katılım yüksek olsun. Gerçek bir halk iradesini ortaya çıkaralım."

"IŞİD'İN UZANTISI OLAN AKP BİZİ HEDEF ALIYOR"

"Aleni, açık bir şekilde IŞİD'e göz yumanlar, getirdiler o çocukları patlattılar. Çok sayıda canlı bombayı etrafa saldılar, şimdi bunları arıyorlar. IŞİD'li olmanın bu ülkede bir güvencesi var. Kim ki IŞİD tehdit diyorsa, AKP zihniyetinden kurtarması lazım ülkeyi. Onları büyüten AKP zihniyetidir. Açık söylüyorum. İktidar değişirse, biz daha çok, daha etkili mücadeleyi yürütebiliriz IŞİD ile. O yüzden hükümet en çok bizi hedef alıyor. IŞID'ın uzantısı olan AKP bizi hedef alıyor."

(Mehmet AKTARAN / DHA)