Demirtaş ve Yüksekdağ'lı bez afiş valilik kararıyla kaldırıldı

Demirtaş ve Yüksekdağ'lı bez afiş valilik kararıyla kaldırıldı
Demirtaş ve Yüksekdağ'lı bez afiş valilik kararıyla kaldırıldı
Van'da HDP seçim bürosuna asılan ve adayların fotoğraflarını bulunduğu büyük bez afiş, valilik kararının ardından partililer tarafından kaldırıldı.

RADİKAL - Gece saatlerinde Beşyol Meydanı'nda bulunan HDP seçim bürosu önüne gelen çevik kuvvet polisleri HDP seçim bürosuna asılan ve HDP Van Milletvekili adayları ve Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da fotoğraflarının bulunduğu bez afişi indirmek istedi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı seçim bürosuna gelen HDP İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi ve partililer polisle görüşerek yapılan bu girişimin provokasyona yol açacağını söyledi. Kararın, Valilik tarafından alındığını ve seçim yasalarına uymadığını söyleyen Güvenlik Şube müdürü Coşkun Yazıcı, pankartın indirilmesinin gerektiğini belirtti. İl Eş Başkanı Dilekçi de genel merkezle görüştüklerini afişi kendilerini indireceklerini söylemesi üzerine polisler, seçim bürosu önünden ayrıldı. Polislerin ayrılmasının ardından seçim bürosuna asılan dev afiş itfaiye aracının yardımıyla bulunduğu binadan indirildi.

HDP'DEN TEPKİ

Bez afişin indirilmesinin ardından seçim bürosunda basın açıklaması yapan HDP İl Başkanı Veysi Dilekçi, bu saatten sonra ilde gelişebilecek her türlü provakasyonun tek sorumlusunun Vali ve Ak parti yetkilileri olacağını söyledi. Dilekçi, şöyle dedi:

"Eğer güven istiyorlarsa sorumluluklarını yerine getirsinler. Her partiye eşit olsunlar. Herkese eşit muamele yapsınlar. Bundan dolayı gelişecek olayların sorumlusu vali ve iktidar partisi unsurları, AKP milletvekili adayları ve yöneticileri olacaktır. Onları sağduyuya davet ediyoruz. Seçimde başarılı olmak istiyorlarsa kanun çerçevesinde çalışma yapsınlar. Bizim kimsenin hakkını gasp etme çabamız yoktur."
(VAN/DHA)

 

KONYA'DA FLAMALARI YAKILDI

Öte yandan Konya Cihanbeyli'de de HDP  İlçe Örgütü binasının önünde asılan flamalar, kimliği henüz öğrenilemeyen kişi ya da kişilerce sökülerek yakıldı. Gece yaşanan ve HDP’lilerin ilçe binasına gitmesiyle ortaya çıkan olaya ilişkin Cihanbeyli İlçe Eşbaşkanı Halil Kadiroğlu yaptığı açıklamada, “Gece saatlerinde, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce, partimizin ilçe binası önünde asılı olan flamalar indirilerek yakılmıştır. Görgü tanıkları, gece 00.00-01.00 sularında büronun önünden iki Şahin markalı aracın geçtiğini ve bazı kişilerin araçtan inerek bayrakları yaktığını söylediler” dedi.