Demirtaş'tan 68'lilere: Alternatif bir halk hareketi oluşturacağız

Demirtaş'tan 68'lilere: Alternatif bir halk hareketi oluşturacağız
Demirtaş'tan 68'lilere: Alternatif bir halk hareketi oluşturacağız
68'liler, 7 Haziran genel seçimlerinde HDP'yi destekleyeceklerini belirterek, dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti. Eşbaşkan Demirtaş, "68'de boyun eğilmiş olsaydı, bugün HDP olmayacaktı" diyerek, 'alternatif bir halk hareketi' oluşturacaklarını söyledi.

RADİKAL - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Genel Merkezi’nde 68’liler ile bir araya geldi.

68’liler adına konuşan Ruhi Koç, barış, demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesi doğrultusunda HDP’nin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Ziyaretten dolayı 68’lilere teşekkür eden Demirtaş, partilerine dönük çok sayıda dayanışma mesajı aldıklarını belirterek, “Bu defa çok önemli bir destek ile karşı karşıyayız. Bizim yükümüzü, sorumluluğumuzu, omuzlarımızdaki görev emrini çok daha arttıran bir deklarasyon oldu” dedi.

Hem Türkiye ’de hem de dünya genelinde 68 kuşağının ezilenler ve emekçiler adına hayalleri olan rüzgarın taşıyıcıları olduklarını belirten Demirtaş, “Biz oradan aldığımız mirasla bugün buradayız. O gün boyun eğilmiş olsaydı, bugün HDP olmayacaktı” dedi.

68 ruhunun yaşadığına en büyük kanıtın HDP’nin varlığı olduğunu belirten Demirtaş, HDP’de bir araya gelenlerin bu ruhu pratiğe geçirme inancı taşıdıklarını söyledi.

Demirtaş, “HDP sadece Kürt hareketinin değil, ortak ruhun yarattığı gerçek bir alternatif ve biz gözümüz gibi koruyoruz. Biz titizlikle yaklaştıkça egemenler de o kadar panikliyorlar. Çünkü ilk defa TİP’den bu yana parlamenter sisteme bu kadar doğrudan müdahale imkanı doğdu” dedi.

'SİZLERİ MAHÇUP ETMEYECEĞİZ'

Amaçlarının yalnızca güçlü bir şekilde parlamentoya girmek olmadığını belirten Demirtaş, alternatif bir halk hareketi oluşturacaklarını ve iddialı olduklarını söyledi.

Seçimlerde AK Parti ’yi iktidardan düşürerek tek başına hükümet kuramayacağı bir durum yaratacaklarını belirten Demirtaş, “Bunu gerçekleştirebilirsek Türkiye’de bir grup eli kana bulaşmış yönetim grubu dışında kimsenin korkmasına gerek yok. Dünyanın en zengin topraklarında bu kadar açlık işsizlik çekmeyeceğiz. Bu dayanışma bizler açısından son derece önemli, umut ediyoruz, sizleri mahcup etmeyeceğiz” dedi. (Ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/132337013233702

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Asil Adam İyiki Varsın.. - user601143

  Ne sağa ne sola hiç bir şeye bakmayın bu resimdeki adamı da hiç tanımasınız bile şu duruş herşeyi anlatır..Yaşasın Yeni Türkiye

  68 Kuşağ Sandığa Sığmaz. - user1052740

  1940'larda doğan her laik, kah kozmopolit kah şoven entelektüel kendine 68'li diyor, Ertuğrul Özkök bile kendine 68'li diyor. Şimdi de bu çıktı... Rahat bırakınız artık bu kuşağı, kapitalist paradigmayı aşmayacak emellerinize, sol liberalizme de ulusalcılığa da alet etmeyiniz. 68 kuşağı 6.filo'yu taşla kovalayanındır, hala anti-emperyalizm ve anti-kapitalizme inananındır, Kobani'de çarpışana sempati duyan ama daha fazlasını isteyen; Kürtlere batının şirketlerini petrol kuyularınızdan kovmazsanız sonunuz Kemlist Türkiye gibi olur, diyendir. haliyle 68 kuşağı sol liberal burjuva siyasetine ve sandığa sığmayandır. Kerameti kendinden menkul doğal ölümle aramızdan ayrılacak ''68'li'' teyzeler ve amcalar artık fazla beyni zorlamasınlar, gidip çay içsinler, bulmaca çözsünler. Mahir yoldaş da böyle isterdi.