Demirtaş'tan, 'devletle görüşüyoruz' açıklaması

Demirtaş'tan, 'devletle görüşüyoruz' açıklaması
Demirtaş'tan, 'devletle görüşüyoruz' açıklaması
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci kapsamında uygulanan 'çatışmasızlık' halinin yeniden hayata geçirilmesi için dün 'acil' olarak Brüksel'e uçtu. Demirtaş uçmadan önce yaptığı açıklamada, "Görüşülen kurumlar arasında devlet kurumları da var" dedi.

RADİKAL - HDP lideri Selahattin Demirtaş, dün sabah gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelecekti. Ancak sabah saatlerinde katılımcılara, “Planladığımız kahvaltıyı, Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın programındaki acil bir değişiklik nedeniyle maalesef yakın bir geleceğe ertelemek durumundayız” mesajı gönderildi. Demirtaş, dün 13.00’te Ankara’dan İstanbul ’a, 14.50’de de Brüksel’e uçtu.

‘Çatışmasızlık’ halinin ortadan kalkmasının ardından sıklıkla “ PKK silahlı eylemlerini sona erdirsin, askeri operasyonlara da son verilsin” çağrısı yapan Demirtaş, Brüksel’de eski DEP milletvekilleri, Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’ın da aralarında bulunduğu örgütün bazı üst düzey isimleriyle görüşecek.


'ARKADAŞLARIMIZ GÖRÜŞTÜ'


Brüksel’e ziyareti öncesinde Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp'e konuşan Demirtaş, Kamu Düzeni ve Güvenliği bürokrasisiyle yapılan görüşmeye ilişkin, “Arkadaşlarımız da tabii ki bütün kurumlarla, partilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerini yürütüyor. Görüşülen kurumlar arasında devlet kurumları da var. Onlar da bu çerçevede bir görüşme gerçekleştirdi” dedi. Demirtaş şöyle devam etti: “TV programı için Brüksel’e gidiyorum. AB yetkilileriyle de temaslarım olacak. Bazı Kürt siyasetçilerle de bir araya geleceğiz. Bütün çabalarımızın ana teması, bu ziyaretimizin de, çatışmaların bir an önce durması adınadır. Bütün girişimlerimizi ateşkesin tekrar sağlanması ve yeniden müzakereye dönülecek koşulların yaratılması doğrultusunda sürdürüyoruz. Elimizde ne kadar imkân varsa, gücümüzü sonuna kadar kullanıyoruz. Toplum barış isterse, hükümet bu barış isteği karşısında sessiz kalmayacak, kalamayacaktır. Biz, evlatlarımızı birilerinin iktidar hırsı için feda etmek zorunda değiliz. Barış bize bu kadar yakınken uzanıp onu tutmak dışında bir seçeneğimiz yok. Savaşa mecbur, ölüme mecbur değiliz.”
Demirtaş, “Özellikle ‘Devlet’ ile yaptığınız görüşme, çatışmasızlığın yeniden sağlanması konusunda sizde umut yarattı mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “En kısa sürede çatışmaları durdurmalı, çözüm sürecine sağlıklı bir dönüş yapmalıyız. Evet, biz umutluyuz. Partimize ve şahsıma yönelik tüm karalamalara karşın umudumuzu sürdürüyoruz.” (Hürriyet)

 

Murat Yetkin yazdı. "HDP-hükümet arasında aylar sonra ilk temas"