Demirtaş'tan eylem çağrısı: Talimat beklemeyin

Demirtaş'tan eylem çağrısı: Talimat beklemeyin
Demirtaş'tan eylem çağrısı: Talimat beklemeyin
Van'da konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkı sokak eylemlerine çağırarak 'Daha önce bin kişiydik, şimdi 10 bin ve 100 bin olarak sokağa çıkacağız. Kimse talimat beklemesin bu faşizme karşı dirensin' dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkari’de partisinin dayanışma yemeğine katıldıktan sonra Yüksekova’ya giderek bir grup BDP’linin kendilerini KCK’lı olarak savcılığa ihbar etmek için düzenlediği yürüyüşe katıldı.

Demirtaş, buradan da karayoluyla Van’a geldi. Burada BDP çadırını ziyaret ederek açıklamalarda bulunan Demirtaş, AK Partinin politikalarını eleştirerek, hükümetin depremde Van’ı silmeye çalıştığını öne sürdü.

Çadırlarda hala depremzedelerin yaşam mücadelesi verdiğini belirten Demirtaş, bir uçak parasıyla Van’a konteyner kent kurulabileceğini ifade etti.

’TALİMAT BEKLEMEYİN, SOKAKLARI DOLDURUN’
KCK operasyonlarına da değinen Demirtaş, AK Parti ’nin herkese diz çöktürme politikası içinde olduğunu ve devlet terörü zihniyetini yarattığını iddia ederek şöyle konuştu:

" AKP kendi terör örgütünü kurmuştur. Son olaylarda İstanbul ’da 17 yaşındaki Serap nasıl yakılmıştır. Van’da bankalara molotof nasıl atılmıştır, bunlar daha iyi anlaşılıyor. Bu olaylar yapılıp üzerimize yıkılmaya çalışılıyor. Bakın burada deprem çalışması yapan belediye başkan yardımcımız bile tutuklanabiliyor. Bu faşizme karşı direnmek hak değil görevdir. Sokağa çıkmamamızı, nefes almamamızı istiyorlar. Tüm imkanlarımızla direneceğiz. Sokağa daha önce bin kişiyle çıkıyorduk. Şimdi 10 bin 100 bin kişiyle çıkacağız. 15 şubat, 8 mart ve 21 mart’ta alanlarda olacağız. Bedeli ne olursa olsun özgürlük için değer. Psikolojik savaşa yenilmeyeceğiz. Biz özgür olmaya kesin karar verdik. Kimseden talimat beklemeyin alanları sokakları doldurun. Önümüzdeki günler zorludur."

Demirtaş, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’yı da ziyaret ederek ilin sorunlarıyla ilgili bilgi aldı. (dha)