Demirtaş'tan Hasip Kaplan'a 'İmralı' uyarısı

Demirtaş'tan Hasip Kaplan'a 'İmralı' uyarısı
Demirtaş'tan Hasip Kaplan'a 'İmralı' uyarısı
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ömür boyu hapis cezasını İmralı'da çeken Abdullah Öcalan ile görüşmelerin yapılmadığını belirterek, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın sözlerine tepki gösterdi

DİYARBAKIR - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Milletvekili Hasip Kaplan’ın ‘İmralı ile görüşmeler başlamış olabilir’ sözlerine göndermede bulunarak ’ "Arkadaşımız kişisel tahminini kendine saklasa iyi olur. Şu anda ne İmralı’da ne Oslo’da görüşme olduğuna dair en küçük bilgi kırıntısı dahi yoktur. Bunun da bilinmesi lazım" dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve yaklaşık 250 partili ile PKK /KCK’lıların cezevlerinde sürdürdüğü açlık grevine destek vermek için Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Demirtaş, açıklaması sırasında Hasip Kaplan’ın "Ben Başbakan’ın bu tavır değişikliği ile İmralı’da görüşmelerin yeniden başladığını tamin ediyorum" sözlerine tepki gösterdi. Hasip Kaplan’ın sözlerinin kendi kişisel tahmini olduğunu anlatan Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bazı açıklamalarda İmralı’da görüşmeler başlamış gibisinden, ihtimal var gibisinden sözler kamuoyuna yansıdı. Bazı milletvekillerimiz de bu konuda açıklamalar yaptı. Bunların tamamı kişisel tahminden öte bir şey değil. Doğrusu bu açıklamaları doğru bulmuyorum. Milletvekilimizin yaptığı açıklamayı da doğru bulmuyorum. Kendi kişisel tahminini kendine saklasa iyi olur."

‘GÖRÜŞME VARSA, HÜKÜMET BUNU DEKLARE EDER’

Demirtaş, bir görüşme olması durumunda hükümetin bunu açıklaması gerektiğini belirterek, şöyle dedi, "Varsa görüşme; hükümet açık açık bunu deklare eder. Tahminlerimizi paylaşarak zaten AKP ’nin kafa karıştırmaya dönük politikalarına da su taşımanın hiçbir anlamı yok. İmralı’da bir görüşme yok. Eğer varsa, bu konuda hükümet açıklama yapacak. Hükümetin sözcüsü, bakanı, başbakanı var. Çıkacak açıklama yapacak; 'Biz görüşme yapıyoruz, müzakere yürütüyoruz’ diyecek. Bunun dışında bu açıklamayı yapmak, varsa da böyle bir şey BDP’ye düşmez. Yapılan açıklamayı ben doğru bulmuyorum. Genel Başkan olarak bütün arkadaşlarımı da bu konuda uyarıyorum. Bizim işimiz kafa karıştırmak değil. Bizim işimiz gerçekten kalıcı, kandırılmaya, aldatmaya dayanmayan bir müzakerenin önünü açmaktır. Hepimiz bunun için uğraşıyoruz. Şu anda ne İmralı’da ne Oslo’da görüşme olduğuna dair en küçük bilgi kırıntısı dahi yoktur. Bunun da bilinmesi lazım."

‘GEREKİRSE BİZ DE ÖLECEĞİZ’
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerinde yapılan açlık grevlerine destek vermek amacıyla yaptığı basın açıklamasında, "Ya bunu hep birlikte durduracağız ya da biz de arkadaşlarımızla birlikte gerekirse öleceğiz" dedi. Cezaevlerinde 42 gündür açlık grevine hükümetin sessiz kaldığını anlatan Demirtaş, "Bizler bu çığlığı duyurmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ama karşımızda vicdanını, ahlakını yitirmiş, hukuk çiğnemekte sınır tanımayan bir siyasi anlayış olduğu için 42 gündür hükümetten çıt çıkmıyor" diye konuştu.

’BÜTÜN ÖLÜMLERDEN SORUMLU OLURSUNUZ’
Açlık grevi yapanların bilinç kaybı yaşamaya başladıklarını öne süren Selahattin Demirtaş, "Açlık grevinde çözümün önünü açmak için kendi canını ortaya atanlara sessiz kalırsanız, bütün ölümlerden sorumlu olursunuz" dedi. Demirtaş, çocuğu Hakkari’de, Şırnak’ta askerlik yapan anne ve babalarını desteklemesi gerektiğini öne sürdü.
Kürt halkının alanlara çıkması gerektiğini belirten Selahattin Demirtaş, "Alanlara, meydanlara çıkılmalıdır. Hükümet bunu engellerse varsın engellesin. Neyse bedeli bizler önde olacağız ve ödeyeceğiz. Hükümet bu çığlığı duyana kadar. bütün dünya bu sesi duyana kadar sokaklardan eve dönülmemelidir. Bundan sonraki en önemli tek gündemimiz budur. Bunun dışında hiç bir gündemimiz olmayacaktır" dedi.

dha - Felat Bozarslan- Bayram Bulut