Demirtaş'tan hükümet açıklaması

Demirtaş'tan hükümet açıklaması
Demirtaş'tan hükümet açıklaması
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümet kurma görevini bugüne kadar vermemesinin normal olmadığını söyledi. Demirtaş, Erdoğan ile görüşen Celal Doğan'ın kendilerine bir mesaj getirmediğini de dile getirdi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan 'ın hükümek kurma görevini vermemesine CHP 'den sonra HDP'den de tepki geldi. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yaptığı açıklamada AKP 'nin bir aydır hakkı olmadığı halde ülkeyi yönettiğini dile getirdi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş açıklamasında şunları dile getirdi: “Cumhurbaşkanının hükümet kurmak için uzun süredir görev vermemesi normal değil. AKP bir aydır hakkı olmadığı halde hukuksuz ve gayrimeşru olarak Türkiye’ yi yönetiyor. AKP yönetimi koalisyondan yana istekli, Cumhurbaşkanı ise erken seçimden. Erken seçim ihtimali giderek ağır basıyor. Celal Doğan ‘ın Cumhurbaşkanı ile görüşmesi bilgimiz dahilindeydi ama özel bir görüşmeydi. HDP’den Cumhurbaşkanı’na, Cumhurbaşkanı’ndan da HDP’ ye herhangi bir mesaj gidip gelmemiştir."

ÖCALAN'LA GÖRÜŞME ŞART 

Öcalan ile görüşmeye izin verilmemesini de eleştiren Demirtaş, "Diyarbakır mitinginde bombayı patlatan kişi, devletin içerisindeki istihbarattan ve emniyetten destek almıştır. Çözüm süreci ile ilgili; “Kurulacak bir hükümetten önce İmralı’ ya bir heyet gitmesi olanaklı görünmüyor. Ama tecrit tartışmalarına son vermek için ailesi Öcalan ile görüştürülmeli" dedi.