Demirtaş'tan İstiklal Marşı yorumu

Demirtaş'tan İstiklal Marşı yorumu
Demirtaş'tan İstiklal Marşı yorumu
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Meclis'te HDP'lilerin İstiklal Marşı okumamasına ilişkin bir soruyu yanıtladı. Demirtaş, "İstiklal Marşı'nın maneviyatını bilmiyor değiliz, kaynağını bilmiyor değiliz. Herkes öyle düşünmüyor olabilir ama bir ırkçı dayatma olarak da yapılmamalı. "Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet bu celal" diyen bir marştır. Hangi ırktan söz ediyor o?" dedi.

RADİKAL - TBMM 'deki yemin töreninde İstiklal Marşı okunurken HDP sıralarından sadece Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve Celal Doğan marşa eşlik etmişti.

Bugün TV'de Nazlı Ilıcak'ın programında HDP'lilerin İstiklal Marşı'nı okumamasına dair sorusuna yanıt veren Demirtaş, "Herkes öyle düşünmeyebilir, öyle hissetmeyebilir, İstiklal Marşı'nı zorla okuyacaksın diye bir şey mi var bilemiyorum yani. Bu bir ırkçı dayatma olarak yapılmamalı" ifadelerini kullandı.

Demirtaş'tan KCK'ya: Silah gündemden çıkmalı

"İSTİKLAL MARŞINI ZORLA OKUYACAKSIN DİYE BİR ŞEY Mİ VAR?"

"Hayır özel bir tavır, tartışılmış bir şey yok ama 'kahraman ırkıma bir gül' biz de mırıldandık ama yani 'İstiklal Marşı'nı zorla okuyacaksın' diye bir şey mi var bilemiyorum yani. Saygı gösterildi, arkadaşlarımız ayağa kalktılar. İstiklal Marşı'nı ayakta dinlediler.

Evet, İstiklal Marşı'nın maneviyatını bilmiyor değiliz, kaynağını bilmiyor değiliz. Kurtuluş Savaşı'ndan çıkmış bir halkın o zor günlerde duygusunu, maneviyatını ifade eden bir marştır. Ve hepimiz ortak değerimiz olsun istiyoruz marş...

"İSTİKLAL MARŞI IRKÇI BİR DAYATMA OLARAK YAPILMAMALI"

Fakat bugün İstiklal Marşı... Herkes öyle hissetmeyebilir. Herkes öyle düşünmüyor olabilir ama bir ırkçı dayatma olarak da yapılmamalı. "Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet bu celal" diyen bir marştır. Hangi ırktan söz ediyor o? Yıl 2015. Şüphesiz Akif bunları yazdığında belki başka duygu ve düşüncelerle yazmıştı ama etnik kimliklerin, ırkın, mezhebin, dinin, inancın bu kadar çoğulcu bir toplumda bir arada yaşamasını savunduğumuz bir dönemde, ben sorgulayalım tartışalım demiyorum ama okumayana da 'sen nasıl okumazsın' diye linç kampanyası da yapılmasın."


  http://www.radikal.com.tr/1385982138598212

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İstiklal Marsı - user975003

  Sayın Demirtaş ' ın ' bir ırkçı dayatma olarak da yapılmamalı ' sözüne katılıyorum ,Hdp milletvekilleri Milli Marşımızı okumak istermiyorlarsa , bende zorunlu okumalarını istemem, çünkü hayatımızda bazı şeyler gerçekten istiyorsak anlam kazanır.Buradan kendimce ' Hangi ırktan söz ediyor o ? ' sorusuna cevap vermek isterim.O Irk, İzmirli,İstanbullu,Adanalı ,Urfalı, Karslı ,Maraşlı ,Antepldir,O Irk bir etnisiteyi değil ,ülkemizde yaşayan herkesi kasteder.

  - momentum

  O sözleri yazam adamın kendisi de o ırktan değildi (Mehmet Akif, Kosovalı Arnavut). Ama öyle yazdı işte. Belki merak edersiniz de ders alırsınız. Sonradan öğrenilme yüzeysel laflarla, bin yıllık gelenekleri yorumluyorsunuz.

  - drack

  Dünyada içinde kan geçen iki ulusal marş olduğunu sanan yorumcu kürt ulusal marşını okursa 3. bir tanesini görebilir. Tabi o ey reqip i ulusal marş saymıyorsanız onu da anlarım.

  ...... - user1022763

  olabilir, söylemek de istemeyebilir insanlar, bunun haber yapılması olayını bile aşmamız gerekirdi aslında, o meclis her farklı kesimi temsil etmiyor mu yani....

  dünyada 2 ulusal marş mı? - user748603

  amaurot , senin dünyadan haberin yok be, Alman marşında Almanlar dünyanın en üstünüdür der, Fransız Milli Marşı resmen savaşa kan dökmeye çağırır, İtalyan milli marşı haydi ölelim ... hepsi şiddet hepsi ulusal bir gövde gösterisine dökülmüş kelimelerden oluşuyor. Evrensel bir metin olmayacaktı heralde bu marşlar o dönem hazırlanırken. Ancak avrupa'da bunu sallayan kimse yok çünkü ırkçı olmayan esas bunu sallamayanlar umurlarında değil, biliyorlar ki bu marşlar 100-150 sene evvel hangi koşullarda yazılmış. Bugün 150 sene ile kavga etmek , insan zekasına hakarettir.

  Saygı Duyarız Ama... - user1112377

  Kararınıza herkes saygı duyar zorla okunacak diye birşey yok tabii, fakat TC nin marşını söylemek zorunluluğumuz yok dediğiniz zaman TC vatandaşının ödediği vergilerle maaş almayız ve meclisin sunduğu maddi manevi hiçbirşeyden faydalanmayız demeniz gerekir ve herşeyi kendi imkanlarınızla yapmanız gerekir bir taraftan zorla söylemem diyeceksiniz ama diğer taraftan maddi manevi herşeyden faydalanırım diyeceksiniz ve TC kimliğini taşıyacaksınız.

  i.m - user1112357

  istiklal marşı okumak ırkçılık oldu ya la