Demirtaş'tan PKK'ya: Kan kanla yıkanmaz

Demirtaş'tan PKK'ya: Kan kanla yıkanmaz
Demirtaş'tan PKK'ya: Kan kanla yıkanmaz
HDP Genel Başkanı Demirtaş, 'PKK'nın misilleme olarak öldürdüğü iki polis ve Adıyaman'da öldürülen askerin ailelerin acılarını paylaşıyorum' dedi. Demirtaş, "Kan kanla yıkanmaz, bunu biliyoruz. Bütün bu zorluklara rağmen, demokratik, barışçıl bir yöntemi benimsemeye devam edeceğiz. Çok öldük, çok üzüldük" dedi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde PKK ’nın "misilleme olarak" öldürdüğünü belirttiği iki polis ve Adıyaman’da öldürülen askerin ailelerin acılarını paylaştığını söyleyerek, “Kan kanla yıkanmaz, bunu biliyoruz. Bütün bu zorluklara rağmen, demokratik, barışçıl bir yöntemi benimsemeye devam edeceğiz. Çok öldük, çok üzüldük. Bunu gidermenin yolu yeniden çatışma, kan, gözyaşı değildir. Ezilen halklar olarak birlikte olmak zorundayız" dedi.

HDP Lideri Demirtaş Suruç'taki intihar saldırısında öldürülen Ferdane ve Nartan Kılıç için dün Bursa'da düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Al Jazera'da yer alan habere göre, Demirtaş, "Önceki gün Adıyaman'da hayatını yitiren asker de, bugün katledilen polisler de bu halkın evladı. Ceylanpınar'da katledilen polisler, ezilen halkın, emekçilerin çocuklarıdır. Ben onlara da Allah'tan rahmet diliyorum, ailesinin acılarını paylaşıyorum. Barışı her türlü savunmak dışında tutunabileceğimiz başka bir şey olamaz. Eğer bu ülke hepimizin anavatanıysa, birbirimizin diline, kültürüne, yaşam tarzına, inancına saygı duyacağız” dedi.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendilerine yönelik eleştirilerine de cevap verdi:

“Gençlerin bedeni üzerinden siyasi rant devşirdiğimizi söyleyenler, içinde bulunduğumuz durumun siyasi rant kavramını ağza almayacak kadar vahim olduğunu görmeli. Keşke 32 yurttaşımız, asker, polis yaşamını yitirmemiş olsaydı. Biz bunun için hayatlarımızdan vazgeçmeye hazırız.

Mevcut AKP iktidarı IŞİD ile işbirliği algısı ürettiyse, bu bizden kaynaklanmıyor. Bu algıyı düzeltecek olan biz değiliz. Ülkenin başbakan ve cumhurbaşkanı sanki AKP mağdurdur, IŞİD AKP’ye saldırmıştır, fail HDP’dir gibi konuşmamalı. Bu gençler sizin günahlarınız için ölmedi, sizin günahlarınız yüzünden öldü.

Bütün bu acılara rağmen biz adalet, demokrasi ve barış ilkelerimizden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Bütün kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum.”


  http://www.radikal.com.tr/140211014021103

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  siyasi oyun - mehmetkursun1977

  siyasi oyunları bırakıp , her grup elindeki silahlı grupları dizginlemeli ve kontrol edebilmeli. sonuç suriye den farklı olmalı. barış hemen şimdi.

  İki Demirtaş teorisi - user1119689

  İki farklı Demirtaş olduğunu düşünmeye başladım. Birinci Demirtaş, makul, samimiyetle barış isteyen, akl-ı-selimi temsil ederken, ikincisi provakatörlüğe komşu, sanki gizli bir ajandası olan kişiliği ifade etmekte. Hangisi doğru, emin olun, kestiremiyorum. Herhalde, hükmü her zaman olduğu gibi tarihe bırakmak en doğrusu.

  Seçenekler... - oselimg

  Demirtaş, PKK ve sempatizanlarını siyaset ortamına çekmeye çalışırken birileri PKK/Hizbullah/Işid üzerinden kışkırtmalarla yeniden savaş başlatmaya çalışıyor. Türk milliyetçileri her ne kadar PKK olgusuna duygusal tepki verse de HDP kendisini bu tabandan soyutlayarak siyaseti normalleştiremez. Bunu herkesin anlaması ve eğer kendilerini vatansever olarak görüyorlarsa duygularıyla davranmayı bir kenara bırakmalıdır. Bu coğrafyada çıkacak bir iç savaşta PKK dahil herkes emperyalist odakların kuklası durumuna düşececeğini iyi bilmelidir.Bu oyunu bozacak, demokratik hamlelerle diğerlerini köşeye sıkıştıracak elimizde sadece CHP-HDP işbirliği kaldı. Kılıçdaroğlu bir an önce partisindeki 3-5 dinazor artığına rest çekip bu sürece destek vermelidir. Eminim AKP içindeki bazı sag duyulu milletvekiller bu hamleye destek vereceklerdir. Mecliste bu baskı mutlaka oluşturulmalıdır. Yoksa birileri kişisel iktidar, hırs ve "dava" uğruna memleketi savaşa çekmekten çekinmeyeceklerini açıkça belli ediyor.