Demirtaş'tan sandık başında yeni anayasa mesajı

Demirtaş'tan sandık başında yeni anayasa mesajı
Demirtaş'tan sandık başında yeni anayasa mesajı
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, oyunu İstanbul'da kullandı. Demirtaş, "Seçim sonuçları ne olursa olsun kimse umudunu yitirmesin. Hiç kimsenin kendisini öteki hissetmediği yeni anayasaya zemin hazırlamasını istiyoruz bu seçimlerin" dedi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, oyunu İstanbul ’da kullandı. Demirtaş oy vermeye yalnız geldi. Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş Diyarbakır’da oy kullandı.

Demirtaş oyunu attıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Herkes vicdanı kanaatince, kendi iradesi çerçevesinde oylarını sandığa atacak. İnşallah akşam sandıklar açıldığında Türkiye 'nin iç barışına, demokrasisine katkı sunacak sonuç çıkacak. Yeni ve özgür yaşama uyanmış olacağız diye umuyorum. 

“DEMOKRATİK YARIŞ YAPTIK DURUMUNDA DEĞİLİZ”

Demokratik yarış yaptık durumda değiliz. Tüm haksızlıklara, hukuksuzluklara rağmen biz umudu büyütmeye çalıştık. Daha sandıklar açılmadan bunu kazandığımıza inanıyorum. Seçim sonuçları elbette ki hayırlı sonuca dönüşürse umutlarımız kalıcı hale gelir. Elimizdeki zarfları kendimiz için sandığa atmıyoruz. Sandıktan yarınlarımız çıkacak. Her şeye olumsuzluklara rağmen başaracağımıza hep birlikte özgür yarınları yaratacağımıza inanıyoruz.

“SONUÇLAR NE OLURSA OLSUN…”

 Sonuçlar ne olursa olsun tüm ülkemiz için hayırlı olsun. Kimsenin ötekileştirilmediği, yabancı hissetmediği, anayasaya vesile olsun seçimler.

“SANDIK GÖREVLİLERİNDEN RİCA EDİYORUM”

Sandık görevlilerinden rica ediyorum. Bu oylar bin bir emekle sandığa atıyor. Herkes duyarlı davransın. Sandığa hangi zarf atılmışsa o yansısın istiyoruz. Allah hayırlı uğurlu etsin, Allah utandırmasın" dedi.


Demirtaş'tan seçim sabahı tweetiHDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, oyunu Van'da kullandı


 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Van 1. sıra adayı Figen Yüksekdağ, oyunu Van'da 2178 nolu sandıkta kullandı. Yüksekdağ, yoğun bir seçim kampanyası yürüttüklerini belirterek, "İnşallah bütün Türkiye için en hayırlısı ve en iyisi olur, seçimler Türkiye için yeni bir geleceğin kapısını açar" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, oyunu Van'ın merkez ilçelerinden olan İpekyolu İlçesi Şerefiye Mahallesi'ndeki Zaferler İlk ve Ortaokulu’ndaki 2178 Nolu sandıkta kullandı. Oyunu verdikten  sonra açıklama yapan Yüksekdağ, seçimlerin tüm vatandaşlara hayırlı uğurlu olmasını dileğinde bulunduktan sonra şunları söyledi:

"Oldukça zor yollardan geçip, bu sandıklara geldik. Bu sandıklardan çıkan sonuçların yaşadığımız onca zorluğa rağmen en iyi sonuçları ortaya çıkaracağına inanıyorum. Bu sandıklarla buluşabilmek ve kavuşabilmek için sandıklarda demokratik irademizi ortaya koyabilmek için partimiz olarak, partimize gönül verenler olarak, çok yoğun bir mücadele verdik. Bu bir demokrasi mücadelesiydi. İşte bu sandıklara ulaşma mücadelesiydi, siyasi iktidar bu sandıkları ulaşılamaz hale getirme gayreti içerisine girdi. Mevcut iktidarın sahipleri bu sandıklarda yenilgisinin çıkacağını çok iyi bildiği için adeta bu sandıklara karşı antidemokratik hücum gerçekleştirdi. Ama bizler bütün antidemokratik hücumlara karşı demokratik duruşumuzu savunduk ve koruduk. Ben bugün inanıyorum ki zor yollardan gelip ulaştığımız bu sandıklarda Türkiye’nin demokrasisi çıkacak. Türkiye’nin geleceği çıkacak. Yeni yaşam çıkacak. Van halkı da, bölge halkı da, bütün Türkiye halkı da böyle bir demokrasiyi hak ediyor. Yeni bir yaşamın, aydınlık bir geleceği hak ediyor. İnşallah bütün Türkiye için en hayırlısı ve en iyisi olur, 7 Haziran seçimleri Türkiye için yeni bir geleceğin kapısını açar."

Yüksekdağ, ardından beraberindeki partililerle okuldan ayrıldı. (Murat ÇAĞLAR/VAN/DHA)