'Demokrasi ile bağdaşmayan bir sistem peşindeki solcular izlenmeli'

'Demokrasi ile bağdaşmayan bir sistem peşindeki solcular izlenmeli'
'Demokrasi ile bağdaşmayan bir sistem peşindeki solcular izlenmeli'
Alman Hükümet yetkilileri geçtiğimiz yıl içerisinde 8'i Türk 1'i Yunan, 9 kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan 'Irkçı cinayetler' olaylarında, aşırı sağcıların teknik takibi konusunda gönülsüz davranırken, İçişleri Bakanı Friedrich, Sol Parti milletvekillerinin izlenmesini savundu

BERLİN - Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, aşırı solcu, şiddeti ve diktatörleri yeteri kadar eleştirmedikleri gerekçesiyle Sol Parti milletvekillerinin Anayasayı Koruma Dairesi tarafından izlenmesini savundu.

Friedrich, bugün Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, Sol Parti'nin Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'ya göndermiş olduğu tebrik mesajını eleştirerek, "Diktatörlere coşkulu mektuplar, aşk mektupları yazılıyor" şeklinde konuştu.

‘DEMOKRASİ İLE BAĞDAŞMAYAN BİR ’
Bazı Sol Parti milletvekillerinin, özgürlükçü demokratik temel düzenle bağdaşmayan komünist bir sistemin peşinde olduğunu savunan Friedrich, bu nedenle parti yöneticilerinin ve aşırı solcu örgüt üyelerinin izlenmesini gerekli gördüğünü, yine de izlenen milletvekillerinin listesini gözden geçireceğini kaydetti.

Sol Parti Milletvekili Jan Korte ise, federal hükümetin, Anayasayı Koruma Dairesini kendi parti siyaseti için kötüye kullandığını iddia ederek, muhalefetin izlenmesinin demokratik hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.

Anayasayı Koruma Dairesi'nin 27 Sol Parti milletvekilini izlediğinin ortaya çıkmasından sonra Sol Parti mecliste bu konuda oturum yapılmasını talep etmişti.(aa)