Deniz Baykal liderler turuna Bahçeli ile başladı

Deniz Baykal liderler turuna Bahçeli ile başladı
Deniz Baykal liderler turuna Bahçeli ile başladı
CHP'nin Meclis Başkan adayı Deniz Baykal, liderler turuna bugün saat 11.00'de Bahçeli ile başladı. Görüşme sonrası Baykal açıklama yaptı. Baykal daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüştü.

RADİKAL- CHP ’nin Meclis Başkan adayı Deniz Baykal, liderler turuna bugün Bahçeli ile başladı. Baykal, MHP lideri Bahçeli ile görüştü.CHP tarafından TBMM Başkanlığına aday gösterilen Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’yi TBMM'deki makamında ziyaret etti. Saat 11.00’de gelen Deniz Baykal’ı Devlet Bahçeli, MHP grup odasının kapısında kapıda karşıladı.Grup Başkanvekili Oktay Vural da ikilinin görüşmesine katıldı.Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.

Bahçeli ile gerçekleştirdikleri görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Baykal, Bahçeli ile siyasi temaslar konusunda görüşme gerçekleştirdiklerine değinerek, "Sayın Devlet Bahçeli ile TBMM Başkanlığı'na aday bir milletvekili olarak bu ziyareti yaptım. Kendisine Meclis Başkanlık yönetimine dair anlayışımı, Türkiye'deki siyasi tabloyu nasıl gördüğümü, ne gibi sorumlulukların bize düştüğüne inandığımı aktardım. Kendisini ayrıca önemli siyasi temaslar konusunda bilgilendirdim. Görevimi yaptığımı düşünüyorum. Seçime giderken önemli bir partimizin genel başkanı olarak Sayın Bahçeli'nin bu konuları benim ağzımdan duymasına ihtiyaç vardı, diye düşünüyorum. Benim için çok yararlı bir görüşme oldu. Sayın Bahçeli'ye tekrar teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Açıklamalarının ardından son tur için Bahçeli'den destek alıp almadığı sorulan Baykal, "Onları konuşmadık. Ayrıntıları konuşmadık" dedi.Bir gazetecinin Bahçeli ile aralarında görüşülen siyasi temasların detaylarını sorması üzerine Baykal, "Bilgim dahilinde olan önemli görüşmeler, temaslar konusunda bende var olan bilgileri Sayın Bahçeli'ye aktardım" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nu saat 14.30’da Çankaya Köşkü’nde ziyaret edecek olan Baykal, saat 16.00’da Demirtaş’la bir araya gelecek.

Baykal seçim turuna çıkıyor

MECLİS BAŞKANI NASIL SEÇİLECEK?
Adaylık başvuruları 27 Haziran Cumartesi saat 24.00’te sona erecek. TBMM İçtüzüğü’ne göre en fazla dört turda gizli oyla yeni başkan seçilecek. İlk tur oylamanın pazar günü yapılması planlandı. Ancak yemin töreninin ardından grup temsilcilerinden oluşacak Danışma Kurulu’nun alacağı kararla turların gelecek hafta pazartesi veya salıdan başlatılma olasılığı bulunuyor. İçtüzüğü göre her şartta yeni Meclis Başkanı 2 Temmuz’a kadar seçilmiş olacak. İlk iki turda seçilebilmek için en az 367 oy almak gerekiyor. Üçüncü turda 276 oy aranırken, son turda en fazla oy alan iki aday yarışıyor ve en çok oyu alan seçiliyor. Üç muhalefet partisinin 292 sandalyesine karşı Ak Parti ’nin 258 oyu bulunuyor.

İLK İKİ TUR 30 HAZİRAN

Başkanlık seçiminin ilk iki turunun 30 Haziran Salı, üçüncü ve dördüncü turunun da 1 Temmuz Çarşamba günü yapılması konusunda görüşmeler yaptılar. Bu karar Danışma Kurulu kararıyla kesinlik kazandırılacak. Danışma Kurulu, yeni Başkanlık Divanı oluşuncaya kadar Meclis’in 1 Temmuz’da tatile girmemesi konusunda da karar alacak.