Deniz Baykal: Toplumu germe

Baykal'dan Erdoğan'a: İmam-hatip ve bedelli askerlikle oy avcılığı yapıyorsun. Yapacaksan yap. Toplumu germe.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

KARS/ARDAHAN - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın imam-hatip ve bedelli askerlikle 'oy avcılığı' yaptığını öne sürerek, "Panik içinde. Ne yapacaksan yap. Tek başına iktidarsın. Elini tutan mı var. İmam-hatipleri ve bedelli askerliği gündeme getirerek toplumu germe" dedi.
Baykal, yerel seçim gezilerini dün de Kars ve Ardahan'da sürdürdü. Trabzon'dan Kars'a geçerken basına Erdoğan'ın seçim kampanyasını değerlendiren Baykal, AKP liderini 'oy avcılığı'yla suçlayarak şunları söyledi:
"Sayın Başbakan herhalde icraatlarından umudunu kesmiş olacak ki, bedelli askerlik ve imam-hatip liseleri gibi konulara yöneldi. Bunlarla tabana mesaj vererek oy avcılığına çıkıyor. Bunlar klasik yöntemler. Bir buçuk yıldır 365 milletvekiliyle tek başına iktidardalar. Yapacaksan yap, elini tutan mı var? Toplumu niye geriyorsun? Kurumlar arasında neden çatışma yaratıyorsun? Bunlar, olmayacak vaatlerle toplumu geriyor. Genelkurmay Başkanı, bedelli askerliğin işlemediğini açıkladı. İmam-hatipler zaten gerginlik konusu. Bunları bırak, yaptığın bir şey varsa, topluma onları anlat."
Baykal, Kars'ta da hükümetin foyasının 1.5 yılda çıktığını savunarak şöyle konuştu:
"Duble vergi topluyorlar. Ama yatırım yok. Vatandaşın durumunda hiçbir değişiklik yok. Türkiye'de iki ayrı dünya var. Birinci dünyada her şey güllük gülistanlık. Bir de Anadolu'nun gerçeklerinin yaşandığı, insanların haklarını alamadığı bir dünya var. Bu tablo değişmedi. Bunlara 'Devam et' mi diyeceksiniz? Size yakışır mı bu?"