Deniz Baykal'ın korkusu 'etnik'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TÜSİAD'ın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da desteklenen "Seçim barajı düşürülsün" önerisine, DTP kaygısıyla karşı çıktı.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TÜSİAD'ın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da desteklenen "Seçim barajı düşürülsün" önerisine, DTP kaygısıyla karşı çıktı. CNN Türk'te yayımlanan 'Parametre' programına katılan Deniz Baykal, barajın düşürülmesinin, "Etnik temelde bir siyasal yapılanmayı başlatabileceğini" öne sürdü. Baykal, karşı çıkma gerekçesini şöyle açıkladı:
'Baraja ihtiyaç var'
"CHP 1999'da barajın altında kaldığında da barajın kalkmamasını istedi. Daima böyle olsun diye söylemiyorum. Ama içinden geçmekte olduğumuz bu dönemde buna ihtiyaç olduğu kanısındayım. Türkiye'nin siyasetini ulusal temele oturtmaya çalışıyoruz. Bu çabayı ciddi şekilde sekteye uğratabilir. Etnik temelde bir siyasal yapılanmayı başlatabilir. Bu Türkiye siyasetine bence çok temel bir siyasi istikrarsızlık getirir. Biz mezhep temelinde bir siyaset anlayışını aştık. Pek çok deneme oldu, reddedildi. İnanıyorum ki Türkiye bu noktada biraz daha sabırlı davranabilirse yakın gelecek içinde etnik temelde bir siyaset arayaşının anlamı olmadığı herkes tarafından kabul edilecektir. Etnisite siyasete girerse demokratik bir ortam zaafa uğruyor."
'Seçim dört yılda bir olmalı'
Baykal, 2006'da seçim olmazsa ana muhalefet olarak ne yapacaklarının sorulması üzerine ise, şunları söyledi: "Dört yılda bir halkın önüne çıkmak lazım. Makulü dört yıldır, dünya gerçeği budur, bizim pratiğimiz odur. Bir ülkede siyasetin sadece ülkeyi yönetenlerin tercihlerine bağlı olarak şekillenmediği, ülkenin ekonomik, sosyal, uluslararası ilişkiler açısından yaşadığı sorunların her an gündemi değiştirebileceği de unutulmamalıdır. Önümüzdeki yılın herhangi bir noktasında seçim olacakmış diye kabul ederek çalışma yapacağız, şimdi onu yapıyoruz. Ama gücümüz, oyumuz yeter yetmez, onu önümüzdeki dönemde göreceğiz. Önemli olan şu, bizim yapabileceğimiz; seçimi zamanında yapmamanın siyasi faturasını hükümete ödettirmek. Nasıl ödettirilebilir? 2006 bir seçim olacak diye çalışma yaparak ödettirilebilir."
'Sine-i millet'e yuvarlak cevap
Baykal, AKP cumhurbaşkanı seçmede ısrar ederse sine-i millete dönüp dönmeyeceklerinin sorulması üzerine ise, "Cumhurbaşkanlığı konusu ciddi bir gerginlik konusu yaratabilecektir.
O nedenle biz seçimin daha önce yapılmasının bir ek faydası olarak da buna işaret ediyoruz. Beşinci yıla uzatılır ve bir Cumhurbaşkanlığı dayatması olursa, bu Türkiye'yi sıkıntıya sokar" diye konuştu.