Deniz Gezmiş'ten dolayı Deniz Baykal!

Deniz Gezmiş'ten dolayı Deniz Baykal!
Deniz Gezmiş'ten dolayı Deniz Baykal!
Eski Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal'ın adaşı ve meslektaşı Av. Deniz Baykal, Bursa'da CHP'den milletvekili aday adayı oldu. Baykal'ın, 'Deniz' ismini alma nedeni ise bir başka 'Deniz'...

RADİKAL - Seçim çalışmaları kapsamında ilçelerine Deniz Baykal'ın geleceğini öğrenen vatandaşlar karşılarında Bursa barosu avukatlarından Deniz Baykal'ı görünce şaşkınlık yaşıyor.

Baykal ise, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a isminin ve mesleğinin benzemesi nedeniyle, kendisine gösterilen ilgiden memnun oluyor.

Seçim çalışmaları kapsamında İnegöl ilçesine gelen Deniz Baykal, 1977 yılında Artvin'de doğduğunu belirterek, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduğunu söyledi.

'Deniz Baykal' isminin kendisine ciddi bir avantaj sağladığını ifade eden Baykal, seçmenlerin aklında daha kolay kaldığını, bazı seçmenlerin kendisine sırf isminden dolayı sempati duyduğunu kaydetti.

Eski CHP Genel Başkanı ile isim ve soy isminin yanı sıra mesleklerinin de aynı olduğuna belirten Baykal şunları söyledi:
"Öncelikle Deniz Baykal bu partiye ciddi anlamda hizmet vermiş, bizim ağabeyimiz, büyüğümüz, siyaset üstadımızdır. Tabii Deniz Baykal isminin ciddi anlamda bir avantajı var. Deniz Beyi ben ilk tanıdığımda 12 yaşındaydım. Aslında benim ismimin Deniz olmasının yegane sebeplerinden bir tanesi Deniz Gezmiş'in asıldığı tarihte babam lise öğrencisiymiş, 'Oğlum olursa adını Deniz koyacağım' demiş. Baykal soy adı da böyle denk gelince Deniz Baykal olmuşum. İkisini birden çağrıştırıyor. Bu iki isim de benim üzerimde ciddi anlamda bir sorumluluktur." (AA)


  http://www.radikal.com.tr/130806513080651

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Deniz lerin adını CHP ile anarken utanın. - user704531

  Deniz lerin idamına CHP de ortaktır.Yoldaşımızın adını Siyasi emelinize alet etmeyin. Utanın.UtanınCHP'LİLER DE İDAMA 'EVET' DEDİ ''Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.'' deyip CHP'lilere ve Kemal Kılıçdaroğlu'na tarihsel bir hatırlatma yapmakta yarar var. Günümüzde Deniz Gezmiş'in doğum günü / ölüm yıl dönümleri için düzenlenen etkinliklerin katılımcıları arasında çok sayıda CHP'li ve ulusalcı da var. Oysa Deniz Gezmiş'in idamına, dönemin CHP milletvekillerinin büyük kısmı evet demiş ya da çekimser kalarak gizliden gizliye bu idamları onaylamıştı. 273 KABUL 47 RET 1972 yılında Meclis'teki üye sayısı 450 idi ve oylamaya 323 milletvekili katılmıştı. 273 milletvekili Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilmesine kabul oyu verirken 48 ret oyu çıkmış ve 2 de çekimser oy kullanılmıştı. Oylamaya katılmayan vekil sayısı ise 118 idi. Deniz'leri idamdan kurtarmak için sadece 30 oya ihtiyaç vardı. Ancak CHP'lilerin önemli bir kısmı Meclis'e bile gelmemişti. 144 VEKİLDEN İDAMA HAYIR DİYEN 47 CHP'Lİ Meclis'teki oylamada 144 CHP'liden idamlara hayır diyenlerin sayısı 47 idi. O 48. ret oyu ise TİP'li Mehmet Ali Aybar'a aitti. Senato'da 34 üyesi bulunan CHP'den idamlara hayır diyenlerin sayısı ise 18 idi. Üstelik idamlar sırasında 12 Mart ara rejim hükümetinin Başbakanı, eski CHP'li Nihat Erim'di.