Denizli'de irtica tartışması

Ege Ordu Komutanlığı'na bağlı Denizli 11. Piyade Tugay Komutanlığı, Denizli Valiliği ve Başsavcılık'a gönderdiği yazıda, Kılık Kıyafet Kanunu'na uymayanlar hakkında yasal işlem yapılmasını isterken, Vali Gazi Şimşek, yazının Denizli'ye özel olmadığını ve kentte irticai faaliyet bulunmadığını savundu.

DENİZLİ - Ege Ordu Komutanlığı'na bağlı Denizli 11. Piyade Tugay Komutanlığı, Denizli Valiliği ve Başsavcılık'a gönderdiği yazıda, Kılık Kıyafet Kanunu'na uymayanlar hakkında yasal işlem yapılmasını isterken, Vali Gazi Şimşek, yazının Denizli'ye özel olmadığını ve kentte irticai faaliyet bulunmadığını savundu. Başsavcı Selami Hatipoğlu da, kentte irticai faaliyete rastlamadığını söyledi.
17 Şubat'ta gönderilen yazıda, 'sarık ve cüppeli erkeklerle, çarşaflı kadınlara' dikkat çekilerek devletin tüm kurumlarının Devrim Kanunları'na sahip çıkması gerektiği ifade edildi. Yazıda şöyle denildi: "Son günlerde basın yayın organlarında yer alan resim ve görüntülerden de açıkça anlaşılacağı üzere, yurdun bazı il ve ilçelerinde veya bazı il ve ilçelerin kurtarılmış bölgelerinde Devrim Kanunları arasında yer alan ilgi (b) ve (c) kanunlara açıkça aykırılık teşkil edecek şekilde, sarık ve cüppeli erkeklerle, başından topuğuna kadar kara çarşaflı kadınların, idari ve adli makamlardan hiçbir müdahale görmeksizin halk içinde serbestçe dolaştıkları hayret ve esefle müşahede edilmektedir."
'Anayasa'yı ihlal'
Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'un talimatıyla Tugay Komutanı Tuğgeneral Hamit Tekkanat tarafından gönderildiği öğrenilen yazıda, bazı kesimlerin, bu tip çağdışı kıyafetlerle yaşam tarzı yaratma eyleminin, Atatürk İlke ve Devrimleri ve dolayısıyla Anayasa'nın açıkça ihlali anlamı taşıdığı da belirtildi.
Denizli Valisi Gazi Şimşek ise yazıyla ilgili şöyle konuştu: "Tugay komutanlığımızdan gelmiş böyle çok sayıda yazı var. Valiliğe yazıldığı söylenen yazı da rutin bir yazıdır ve içinde Denizli adı geçmemektedir. Denizli'yi irticayla bağdaştırma iddialarını şiddetle reddediyorum. Ben Cumhuriyet'e bağlı ve onun değerlerini koruyan, savunan biriyim. Ben de irtica sınıfına girmişsem, irtica gelmiş demektir. Hayırlı olsun."
Başsavcı Selami Hatipoğlu da, zaman zaman Adalet Bakanlığı, DGM ve askeri birliklerden irticai faaliyetlerle ilgili yazıların geldiğini belirterek, "Ben altı aydır Denizli'deyim. Bu süre içinde irticai faaliyet olduğuna dair bir kayıt yok" dedi. (Radikal, aa)