Denktaş: Adayı kaybediyoruz

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, referandumda neden 'Hayır' diyeceğinin gerekçelerini TBMM'de tekrarladı. Denktaş, "Evet dersek vilayet olmayı kabul etmiş olacağız" dedi.

ANKARA - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 24 Nisan'da yapılacak referandumda Annan Planı'na 'Hayır' diyeceğini, çünkü bu planda verilmiş görülen hakların AB normları altında yok edilebileceğini ileri sürerek,
"Kıbrıs'ı kaybediyoruz" diye uyardı.
Bir kaç gündür TBMM'de konuşması tartışma konusu olan Denktaş, dün Genel Kurul'da milletvekillerine hitap etti. Konuşma için KKTC'de uçağa binmeye hazırlanırken, BM Genel Sekreteri' nin yeni bir değişiklik önerisi ilettiğini, kendisinin bu öneriyi reddettiğini belirten Denktaş, "Artık ayıp oluyor. Her gün bir şeyler öğreniyoruz. BM Genel Sekreteri, özellikle
anlaşmaya bir madde koyarak Türkiye'nin müdahale hakkını ortadan kaldırdı" dedi.
Denktaş konuşmasında Kıbrıs sorununun tarihi sürecini uzun uzun anlattı. Denktaş'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

 • Son zamanlara kadar bu milli dava etrafında adeta tek ses, tek nefes olan Türk cephesi, Annan Planı'yla ilgili propagandalar nedeniyle ikiye bölünmüş durumda.
 • Rum tarafının milli siyaseti en son, 5 Aralık 2003 tarihinde, meclislerinde geçirdikleri soykırım yasası ile vurgulanmıştır.
 • Anadolu'nun her köşesinden her gün aldığım destek mesajları, Türk ulusunun böyle bir sonuca razı olmayacağını teyit etmekte.
  Gelecekle kumar
 • Milli iradenin temsilcisi olan siz milletvekilleri, bizim yerimizde olsaydınız, geleceğinizle böyle bir kumar oynar mıydınız?
 • Halen referanduma 'Hayır' çağrısıyapanPapadopulos'un mesajı gayet açık. Kıbrıs, Avrupa Birliği üyesi olunca, veto tehdidiyle Türkiye'den bugün alamadıklarını o zaman alacaklar. Bu sahtekârlığa boyun eğmek yerine Rum-Yunan ikilisinin AB'yi enosis yolunda bir vasıta olarak kullanmakta olduğunu anlatmak için seferberlik gerekmektedir.
  Seçenek ne olabilir?
 • Seçeneğimiz: Türkiye'yle birlikte (veya Türkiye'nin Kıbrıs üzerindeki hakları, Türk-Yunan dengesi Türkiye üye oluncaya kadar tanınmak kaydıyla) ve karşılıklı müzakere edeceğimiz anlaşma ile yeni bir ortaklıkla AB üyeliğidir.
 • Bazılarına göre Rum'un 'Hayır' dediği her şey Türk tarafının lehine ve biz buna göre hareket etmeli, Rum'un 'Hayır' dediğine biz 'Evet' demeliyiz. Biz, Rum 'Hayır' diyecek inancıyla 'Evet' dersek vilayet olmayı kabul etmiş, egemenlikte ısrar etmeyen toplum statüsüne bağlı kalacağız.
  İleride bunun dışına çıkamayacağız.
 • Referanduma 'Hayır' diyeceğim. Çünkü AB, sahte Kıbrıs hükümeti adı altında Rum yönetimiyle yaptığı anlaşmaya verdiği birincil hukuk statüsünü bizi de kapsayacak şekilde genişletmek niyetinde olmadığını açıklamıştır.
 • 'Hayır' diyeceğim. Çünkü, Rumların AB ile hazırladıkları 9 bin sayfalık bir paketin geleceğimizi nasıl etkileyeceğini bilmiyorum. Çünkü bu paketin içinde, meclisimizin onayından geçmeyen, ancak geleceğimizi ipotek altına alacak bir anayasa bile var.
 • Referandumda 'Hayır' sonucunu aldıktan sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin uluslararası camia tarafından tanınması ve içinde bulunduğumuz izolasyondan çıkılması için anavatan Türkiye ile birlikte yoğun çabalar sarf etmemiz gerekecektir. Böylelikle Avrupa Birliği'nin yapmış olduğu büyük yanlıştan dönmesine olanak sağlayabilecek bir temas sürecinin kapılarını açmış olacağız.
  'Hayırla çözüm olabilir'
 • 'Hayır' sonucunu aldıktan sonra huzur ve mutluluk içinde Avrupa Birliği uyum çalışmalarımızı yoğunlaştıracak ve uluslararası camianın saygın bir üyesi olarak kabul edilmek için gayretlerimizi artıracağız. Ancak bu surette Kıbrıs'taki güney komşularımızı bizimle adil ve kalıcı bir çözüme zorlayabileceğimizi düşünüyoruz.
 • 'Kıbrıs meselesi hamasetle halledilmez' diyenler var. Doğrudur. Ümit ederim, bu konuşmamı hamaset olarak değerlendirmeyeceksiniz. Çünkü, Kıbrıs'ı kaybediyoruz. Bunun öyküsünü gerçeklere değinerek dikkatinize getirmeye çalıştım. Evet, Kıbrıs meselesi hamasetle halledilemez ancak, 'Ne ile halledilebilir?' diye bir soru sormak gerekir.


  'Hayırcılar' locadan izledi
 • Meclis Başkanı Bülent Arınç ziyaretçi yasağını, Rauf Denktaş'ı herkes dinlesin diye kaldırdı. İlgi o kadar büyük oldu ki, bazıları ayakta bazıları ise merdivenlere oturarak konuşmayı izledi.
 • Rauf Denktaş'ın konuşmasından önce MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli ile ülkücülerden oluşan bir topluluk, Gençlik Caddesi'nde yürüyuş yaptı.
 • Arınç tarafından karşılanan Denktaş, "Kıbrıs ile ilgili tarihi ve şanlı kararların hepsini bu Meclis verdi. Burada konuşmaktan mutluluk duyacağım" dedi.
 • Denktaş, Arınç ile görüşürken Meclis kulislerindeki TBMM TV yayınında arıza meydana geldi. Arıza, AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'u telaşlandırdı. Kapusuz, Denktaş'ın konuşmasından önce görevlilere, "Aman şu işi halledin, aksilik çıkmasın" talimatı verdi. Televizyon yayınındaki arıza, Denktaş'ın konuşması sırasında bir süre sürdü.
  Erdoğan katılmadı
 • Japonya'da, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le haftalık görüşmesini gerekçe göstererek Rauf Denktaş'ı dinleyemeyeceğini açıklayan Başbakan Erdoğan, Sezer randevuyu iptal edince yeni çözüm buldu, konuşma saatinde Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu ile Türk-İş'i ziyaret etti.
 • Denktaş'ı kabineden, Abdullah Gül, Ali Babacan, Kürşat Tüzmen, Güldal Akşit, Cemil Çiçek, Binali Yıldırım, Sami Güçlü, Osman Pepe, Murat Başesgioğlu ile Erkan Mumcu dinledi.
  AKP'den örtülü boykot
 • AKP Grubu ise 'örtülü' olarak Denktaş'ı boykot etti. 367 üyeye sahip AKP'den Denktaş'ı 200'e yakın milletvekili dinledi.
 • Gül, konuşmada herkesin hazır bulunmasının şart olmadığını belirtirken, "Denktaş'ın görüşlerini öğrenmek için Meclis'te oturup takip etmek şart değil. Burada garibime giden şey, hâlâ bu tip ciddi konularda bir polemik yaratma arzusu var" dedi.
 • CHP lideri Deniz Baykal ve DYP lideri Mehmet Ağar milletvekilleriyle Denktaş'ı dinledi.
 • 'Hayır' cephesindekiler dinleyici localarını doldurdu. Aralarında, DSP lideri Bülent Ecevit, MHP lideri Devlet Bahçeli, SP Genel Başkanvekili Recai Kutan, SHP lideri Murat Karayalçın, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile Denktaş'ın danışmanı Mümtaz Soysal, Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği yöneticileri de vardı.
 • 62 dakika konuşan Denktaş, sadece konuşmasına başlarken ve konuşması bitince alkışlandı.
 • Denktaş Meclis'ten ayrılırken, gösterilen ilgiden çok memnun olduğunu belirtti. Denktaş, "Mutlu bir şekilde ayrılıyor musunuz" sorusu üzerine "Bu mutluluk meselesi değil. Büyük davaları vardır Türkiye'nin. Kıbrıs onlardan biridir. Uyum içinde çözülmesi gerekiyor" diye konuştu.
  Baykal: Tarihe kayıt
 • Baykal, Denktaş'ın tarihe not düşen bir konuşma yaptığını belirterek, "Kıbrıs'ın tarihini yaşayan bir kişi olarak gelecekteki tehlikelere dikkat çekti. Etkili biçimde tezlerini ortaya koydu. Tarihin içinden gelen kişilik olarak çok önemli mesajlar verdi" dedi.
 • Ağar, "Çok önemli noktalarda tarihe kayıt düştü" derken,
  Ecevit, Denktaş'ın halkı uyarıcı ve aydınlatıcı bir konuşma yaptığını söyledi. Kutan, Denktaş'ın konuşmasından sonra 'Evet' diyenlerin görüşünü değiştireceğini savundu. Bahçeli, konuşmanın her cümlesine katıldığını vurguladı, "Türk milleti yanında" dedi.
  AKP: Bilinen şeyler
 • AKP kanadı, Denktaş'ın bilinenleri söylediği görüşünde. Gül, Denktaş'ın konuşmasını, "Yeni değil ki, bildiğimiz şeyler" dedi. Çiçek yorum yapmaktan kaçındı, "Kıbrıs Türk halkı değerlendirecek" demekle yetindi.
 • Tüzmen ise, 'Ben stratejik olarak referandumda KKTC'nin 'Evet', Güney'in 'Hayır' demesinin daha uygun bir zemin sağlayacağına inanıyorum" dedi.
 • Denktaş'ın konuşmasından sonra Genel Kurul'da CHP milletvekilleri, DYP lideri Ağar ile Bağımsız Milletvekili Ülkü Güney tarafından Denktaş'a 'destek ve şükran sunan' bir deklarasyon yayımlanması için önerge verildi. Ancak önerge işleme konulmadı.
  Eski dostlar!
 • Denktaş, sonra Türk Parlamenterler Birliği'nin onuruna verdiği resepsiyona katıldı. Hatıra plaketi verilen Denktaş, "Kıbrıs elden gidiyor dediğimde edebiyat yapmıyordum" dedi. Rauf Denktaş kokteylden ayrılırken, 'Eski dostlar' şarkısı çalındı.