Denktaş: Toprak tavizi verilebilir

KKTC lideri, "KKTC tanınırsa, egemenliğimiz kabul edilirse, tabiyatıyla makul toprak tavizi vereceksiniz" dedi.


KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "KKTC'de toprak tavizi verilebilir" sözlerini değerlendirirken, "KKTC tanınırsa, egemenliğimiz kabul edilirse, tabiyatıyla makul toprak tavizi vereceksiniz" dedi.
Denktaş, Başbakan Mehmet Ali Talat ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'tan oluşan KKTC heyeti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşmek üzere Ankara'ya hareket etti. Denktaş, Geçitkale havaalanında yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Kıbrıs konusuyla ilgili olarak Washington ve New York'ta yaptığı temasları Türk hükümetiyle değerlendirmek üzere Ankara'ya gittiklerini söyledi.
Erdoğan'ın temaslarında neler konuşulduğunu öğreneceklerini belirten Denktaş, "Genel Sekreter'den (BM Genel Sekreteri Kofi Annan) davet mektubu bekleniyormuş, bu şartları bilmemiz lazım. Ankara'nın da bu şartları bilip bilmediğini bilmiyoruz. Önümüzdeki günlerde bunları değerlendirme fırsatını yakalayacağız" diye konuştu.
Denktaş, Annan'ın kendisiyle teması olup olmadığına ilişkin bir soruya, "Henüz olmadı. Herhalde Genel Sekreter, Türk hükümetiyle temasımızı beklemektedir. Türk hükümetiyle temasta bulunmadan kendisine kati bir cevap vermeyeceğimin bilinci içindedir. Türk hükümetinin hangi çizgide olduğunu bilmeden değerlendirme yapmam mümkün değil" karşılığını verdi.
Başbakan Erdoğan'ın "KKTC'de toprak tavizi verilebilir" şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Denktaş, "KKTC tanınırsa, egemenliğimiz kabul edilirse, tabiyatıyla makul toprak tavizi vereceksiniz" diye konuştu.