Denktaş'a tam destek

Eski KKTC lideri Denktaş, TBMM'de, "Ek protokolü onaylarsanız Rum bizi yaşatmaz. Şehit mezarlarını alıp gidecek misiniz?" deyince milletvekilleri ağladı. Denktaş'ı, eski Cumhurbaşkanı Demirel, Meclis Başkanı Arınç, CHP ve MHP liderleri Baykal ve Bahçeli karşıladı.

ANKARA - Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 2006'da Rum Kesimi'nin de aralarında bulunduğu ülkelerle imzalanan Gümrük Birliği Ek Protokolü'nü onaylaması gündeme gelecek TBMM'ye, TBMM'den seslendi: "Planı kabul edersek Rum bizi yaşatmaz. Şehit mezarlarını alıp gidecek misiniz?"
Denktaş, CHP'nin konuğu olarak dün TBMM'de 'Kıbrıs'ta son gelişmeler' konulu konferans verdi. Konferansı, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile TBMM Başkanı Bülent Arınç da izledi. Konferansa MHP'liler tam kadro katıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da aynı sırayı paylaştı.
CHP'li milletvekillerinin ağırlıkta olduğu salonda SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, CDP Genel Başkanı Mümtaz Soysal, AKP'den Mehmet Dülger, Vahit Erdem, Aydın Dumanoğlu, Turan Çömez, Mahmut Koçak, Ertuğrul Yalçınbayır, Resul Tosun, Zekeriya Akcan, DYP ve Anavatan milletvekilleri, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ile Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal da izleyiciler arasında yer aldı.
Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş konuşması sırasında eski mücadele günlerini anlatırken ağlamaklı bir ses tonuyla, "Tamam Türkiye rahat etsin diye bir uzlaşma olsun, Rumlarla bir arada yaşamayı kabul edelim ama Rum bizi yaşatmaz. O zaman siz şehit mezarlarını alıp gidecek misiniz?" dedi. Bu sözler üzerine TBMM Başkanı Arınç'ın gözleri dolarken, kadın milletvekilleri ve yaşlı izleyicilerin ağladıkları görüldü.
'Çözüm Sezer'in formülünde'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün "Taviz verilmeyecek" açıklamasının kendilerini umutlandırdığını anlatan Denktaş, "Milli kararlılık TBMM'den geçen karardır ve Cumhurbaşkanı Sezer'in açıkladığı formüldedir. Kıbrıs meselesi, iki dili ve dini ayrı halkın, var olan iki devlet arasındaki meseledir" dedi.