Denktaş'tan Gül'e sitem

KKTC lideri, Dışişleri Bakanı Gül'ün "Hangi egemenlik" sözlerini "Egemen değilsek, Türkiye bizi neden tanıdı" diyerek yanıtladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün "İhracat bile yapılamıyor, bu durumda egemenlikten bahsedilebilir mi" sözlerini, "Egemen değilsek, Türkiye bizi neden tanıdı" diyerek yanıtladı. Denktaş, Kardak kayası için savaşı göze alan Türkiye'nin Kıbrıs'ı ucuza terk etmeye hazırlandığını öne sürdü. Denktaş, "Bir tarih almak için Kıbrıs feda ediliyor" dedi.
Cumhurbaşkanı Denktaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması nedeniyle KKTC'de bulunan yabancı ülke çocuklarını kabulü sırasında, bir gazetecinin, 'Türk hükümet yetkililerinin, 'ihracat bile yapılamıyor, bu durumda egemenlikten bahsedilebilir mi' yönünde ifadeler kullandığına' ilişkin haberleri hatırlatarak, görüşlerini sorması üzerine, "Egemen değildiysek, Türkiye büyükelçisini niye gönderdi. Ne diye 20 yıldır egemen devletiz diye tanıdı" dedi.
Denktaş, Kıbrıs'ta 'Helenizmin zaferi için kendilerinden 'evet' istendiğini ve Türkiye'nin de kendilerine baskı yaptığını' söyledi. "Kıbrıs elden gidiyor" diyen Denktaş, şöyle konuştu:
"Türkiye'nin bize karşı büyük bir sorumluluğu vardır. Egemen değildiysek bizi tanımamalıydı. 21 yıl sonra bize Türkiye'nin 'malını mülkünü satamıyorsun, bu ne biçim egemenlik, futbol oynayamıyorsun bu ne biçim egemenlik' demesi kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Büyük üzüntü kaynağıdır. Bunu bize yapmamalıydılar. Biz egemenliğimize sahibiz, sonuna kadar da sahip olacağız.
Çünkü görüyoruz ki, Kıbrıs Rum'u, Simitis'in deyimiyle Avrupa Birliği yoluyla Enosis'i elde etmektedir. Annan Planı'nı onaylamamız, Rum tarafı da onayladığı takdirde, Klerides'in dediği gibi 'Helenizminzaferidir'. Helenizmin zaferi için bizden de 'evet' oyu istiyorlar. Türkiye de bizi buna zorlamaktadır. Bunlar bizi derinden üzmektedir.
Kıbrıs elden gidiyor. Bu eğer Türk ulusu için bir şey ifade etmezse, açıkça Türk ulusu olarak Meclis'ten bunu duymak istiyoruz. Bütün partilerden bunun duymak istiyoruz. Bir partinin, iktidardadır diye bize 'egemen olmadığımızı' hatırlatmasını asla kabul edemeyiz. Egemeniz. Şehitlerimiz egemenlik için ölmüştür. Bu mücadele, Rum egemenliği altında azınlık olmamamız için yapılmıştır, bunları bir günde unutamazsınız, bunları bir günde değiştiremezsiniz. Bu haksızlığı Kıbrıs Türküne yapamazsınız. Kıbrıs elden gidiyor. Kimsenin umurunda değilse, bizim umurumuzdadır."