'DEP', CHP'yi de karıştırdı

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP'nin DEP davası sanıklarının serbest kalması için önerdiği infaz düzenlemesini eleştirdi.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP'nin DEP davası sanıklarının serbest kalması için önerdiği infaz düzenlemesini eleştirdi. Öte yandan bir grup CHP'linin konuyla ilgili yasa teklifi hazırlayıp, TBMM'de imzaya açması, CHP içinde tartışmaya yol açtı.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP'nin hazırladığı ilk yasa teklifini şöyle değerlendirdi: "Kişiye mahsus özel bir kanun çıkaramayacağımıza göre, af olabilir. Bu af değil, infaz sistemi ile ilgili yeni bir düzenleme. O zaman sadece bahse konu kişiler değil, diğer terör hükümlüleri de istifade edecek. Bu infaz sistemini altüst eder."
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise, "Ortada uluslararası platforma intikal etmiş bir sorun var. Avrupalı bunu, Türkiye'nin
aleyhine propaganda aracı haline getiriyor. Çözüm bulmak iktidarın görevidir" dedi. Öte yandan CHP'li Şanlıurfa Milletvekili Turan Tüysüz'ün başını çektiği bir grup, Zana ve arkadaşlarının serbest kalmalarını sağlamayı amaçlayan bir yasa teklifini imzaya açtı. Aynı konuda partide bir komisyon çalışmalarını sürdürken böyle bir girişim grup yöneticilerinin tepkisini çekti.
Milletvekillerinin hazırladıkları yasa teklifini Meclis'te imzaya atması üzerine, CHP Grup Başkanvekilleri Ali Topuz, Kemal Anadol ve milletvekili Tüysüz arasında sert tartışma yaşandı.
(Radikal, aa)