DEP kararı 14 Temmuz'da

Yargıtay, 10 yıllık hapisten sonra tahliye ettiği 15'er yıl hapse hükümlü eski DEP milletvekilleriyle ilgili kararını 14 Temmuz'da açıklayacak.

ANKARA - Yargıtay, 10 yıllık hapisten sonra tahliye ettiği 15'er yıl hapse hükümlü eski DEP milletvekilleriyle ilgili kararını 14 Temmuz'da açıklayacak.
Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın Ankara 1 No'lu DGM'ce, yeniden yargılanarak ikinci kez 15'er yıla mahkûm edildiği kararın temyiz duruşması dün Yargıtay Ceza Genel Salonu'nda yapıldı. Sanıkların katılmadığı duruşmayı, Orhan Doğan'ın kızı Ayşegül Doğan, Leyla Zana'nın kızı Ruken Zana, AP Milletvekilleri Luici Vinci ve Feleknaz Uca, AP temsilcileri Chiara Lamburinu, Stefeno Sguarcino, Almanya Büyükelçiliği politik müsteşarı Jens Jonik ile bazı elçilik temsilcileri de izledi.
'Kararınız yüzakı'
Duruşmada, Yargıtay Başsavcılığı'nın tebliğnamesi okundu. Başsavcılık, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 'Adil yargılama yapılmadı' yönündeki Türkiye'yi mahkûmiyet kararını karşılamadığını belirterek, DGM'nin ceza kararının bozulmasını istedi. Ardından, DEP'lilerin avukatı Yusuf Alataş, yargılamayı yapan DGM heyetini sert şekilde eleştirdiği şu savunmayı yaptı:
"DGM, yeniden yargılamayı hiç ciddiye almadı, gerçeğe ulaşma diye bir kaygı taşımadı. Yeniden yargılama sırasında tüm taleplerimiz reddedildi, tanıkları sorgulayamadık, dolayısıyla mahkemede gerçeğe ulaşılamadı.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin tahliye kararı, 10 yıllık yargılama sürecinde verilen yegâne hukuki karardır. Türk hukuku açısından yüzakıdır. DGM'ler olağanüstü mahkemelerdi ancak, yerine kurulan mahkemelerde sadece isim değişikliği yapıldı. Şimdi Anka-ra 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanı da üyeleri de eski DGM'nin başkan ve üyeleri. Yine adil yargılanma olmayacağından korkuyorum. Türk hukuku açısından tarihi bir karar vereceğinize inanıyorum. Hükmün bozulmasını talep ediyorum."
Diğer avukatlar Hamit Geylani, Nuri Özmen ve Nurettin Yılmaz da bu savunmaya katılıp DGM kararının bozulmasını istedi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Hasan Gerçeker, duruşma sonucunda temyiz işlemine ilişkin kararın, 14 Temmuz Çarşamba günü açıklanacağını belirterek duruşmayı bitirdi.
Bozulursa ne olacak?
Yargıtay DEP'lilere cezaya onama kararını bozarsa dosya, bu kez Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gidecek. Böylece dava üçüncü kez ele alınacak. Ancak Zana ve arkadaşlarını yeniden, 15'er yıl hapis cezası veren eski Ankara 1 No'lu DGM heyetinin yargılama olasılığı yüksek.
DGM'leri kaldıran yasadan sonra Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kaldırılan DGM yerine Ankara'da tek bir ağır ceza (11. Ağır Ceza) mahkemesi kurmuş, mahkemenin başkanlığına da 1 No'lu DGM'den M.Orhan Karadeniz, Rüstem Çiloğlu ve Süreyya Gönül'ü getirmişti. DEP'lilerin, Ankara'da yeni bir ağır ceza mahkemesi kurulmadığında aynı heyet tarafından yargılanacağı kesinleşecek. Daire ceza kararını onadığında ise başsavcılık ve DEP'liler buna itiraz edebilecek.
Bu itiraz Ceza Genel Kurulu'nda görüşülecek. Bu aşamada da ceza onandığında DEP'liler yeniden cezaevine girip yaklaşık bir yıl daha hapis yatacak.