DEP milletvekili Ali Yiğit Türkiye'ye döndü

DEP milletvekili Ali Yiğit Türkiye'ye döndü
DEP milletvekili Ali Yiğit Türkiye'ye döndü
Kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) Mardin Milletvekili Ali Yiğit, 21 yıl sonra Türkiye'ye döndü. Havaalanında gözaltına alınarak Ankara adliyesine getirilen Yiğit'in işlemleri ardından serbest bırakılması bekleniyor. Yiğit'in hukuki durumu, KCK yöneticileri Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal için emsal teşkil edecek.

RADİKAL - Dokunulmazlıklarının kaldırılması sonrasında DEP'e yönelik 1994 yılında gerçekleştirilen operasyon kapsamında Avrupa 'ya çıkan Mardin Milletvekili Ali Yiğit, 21 yıl sonra Türkiye 'ye dönüş yaptı.

Milliyet gazetesinden Namık Durukan'ın haberine göre, Almanya'dan tarifeli uçakla Ankara Esenboğa Havaalanına inen Yiğit'i havaalanında HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, DEP eski milletvekili ve belediye başkanı Selim Sadak ve ailesi karşıladı. Yiğit, hakkında bulunan iki ayrı yakalama kararı nedeniyle havaalanındaki polis tarafından gözaltına alınıp Ankara Adliyesi'ne sevk edildi. Yiğit'in, yakalama kararını veren Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifadesi alınıyor.

Yiğit hakkında "örgüt üyesi olma" suçlamasıyla iki ayrı yakalama kararı bulunuyordu. Yakalama kararlarından biri Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait. Yiğit avukatı Yusuf Alataş aracılığıyla, mahkemeye başvurarak tutuklanmayacağına dair güvence aldı. Yiğit'in ikinci davası Diyarbakır'da sürüyordu. Diyarbakır'daki mahkeme yetkisizlik vererek dosyayı Mardin'e göndermişti. Mardin'deki mahkemenin de yakalama kararını düşürmesi ile Yiğit'in bugün akşama doğru serbest bırakılması bekleniyor.

Yiğit hakkında uygulanan prosedürün, DEP davası nedeniyle yurt dışında bulunan Kongra Gel yöneticileri Zübeyir Aydar, Remzi Kartal ve Nizamettin Toğuç için de uygulanması bekleniyor. Toğuç'un da yakın zamanda Türkiye'ye dönmek için hazırlık yaptığı öğrenilirken Aydar ve Kartal'ın durumu belirsizliğini koruyor.