DEP'li milletvekilleri için suç duyurusu

DEP'li eski milletvekilleri hakkında yedi il ve ilçede yaptıkları konuşmalar nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, halen yargılamaları süren, kapatılan DEP'in eski milletvekillerinin Doğu ve Güneydoğu il ve ilçelerinde yaptıkları konuşmalardan ve işlemiş oldukları suçlardan dolayı haklarında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.
Er, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Selim Sadak ve Orhan Doğan'ın yaptığı konuşmalarla ilgili bugüne kadar yasal bir işlem yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine, bu kişilerin yargılama sürecinin halen devam ettiğini belirterek; Diyarbakır, Kızıltepe, Nusaybin, Şırnak, Siirt, Van ve Bitlis'te konuşma yaptıklarını söyledi. Bu kişilerin yaptıkları konuşmalar hakkında suç delillerinin tespit edilerek bu illerin Cumhuriyet Savcılıkları'na suç duyurusunda bulunulduğunu kaydeden Er, ayrıca bu kişiler ile mitingi tertip edenler hakkında elde edilen suç delillerinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na ayrı ayrı dosyalar ile iletildiğini bildirdi. Er, bu kişilerin mitingler sırasında yasadışı örgüt lehine slogan atma, Kürtçe konuşma, Trafik Kanunu'na muhalefet ve 2911 Sayılı Toplantı, Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet suçlarının işlenildiğinin tespit edildiğini de kaydetti.