DEP'liler: Bölge halkı bölünmeye geçit vermez

Kapatılan DEP'in eski milletvekili Orhan Doğan, Güneydoğu'da halkın Türkiye'nin bölünmesine asla izin vermeyecek kadar birlik bilincini içselleştirdiğini söyledi

Kapatılan DEP'in eski milletvekili Orhan Doğan, Güneydoğu'da halkın Türkiye'nin bölünmesine asla izin vermeyecek kadar birlik bilincini içselleştirdiğini söyledi.
Orhan Doğan arkadaşları Leyla Zana, Hatip Dicle ve Selim Sadak ile birlikte Doğu ve Güneydoğu'da bazı illeri kapsayan gezilerini, Yıldız'daki evinin bahçesinde düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Arkadaşlarıyla birlikte hazırladıkları iki sayfalık metni okuyan Doğan, gezileri boyunca kendilerine ilgi gösteren kişi ve kurumlara teşekkür etti. Doğan, güvenlik güçleri, emniyet teşkilatı ve askeri güvenlik kuvvetlerine de 'en sıcak duygularla' teşekkür ettiğini kaydederek, "Bölge insanı, ülkemizin bölünmesine asla izin vermeyecek kadar birlik bilincini geliştirerek içselleştirmiştir. Bu, memnuniyet vericidir" dedi.

'Silahsızlanma ve genel af'

Doğan, halkın silahsızlanma sağlanarak demokratik mücadele kanallarının açılmasını beklediğini belirtirken, etnik, dinsel ve bölgesel milliyetçiliğin reddedildiğini, Türkiye Cumhuriyeti'ni sembolize eden tüm değerlere bağlılığın ve saygınlığın yinelendiğini kaydetti.
Genel af istemini de yineleyen Doğan, bunun uzun vadede uygulamaya geçirilmesinin beklendiğini söyledi. Doğan, "Bizler de hükümetin bazı zorluklar yaşadığını görmekte ve gözlemlemekteyiz. Çeşitli direnç noktalarının, değişim önünde azınlık olmalarına rağmen güçlü durdukları bilinmektedir. Ancak aşılamaz olmadıklarına inanmaktayız. Önemli olan, Türkiye'nin coğrafi ve üniter bütünlüğü korunarak, birlik ruhu içinde Kürt sorununu demokratik çözüm zeminine çekmek ve barışçıl çözmektir" diye konuştu.
Doğan, geçmişten ders çıkarmanın bir erdem olduğuna inandıklarını belirterek, şu çağrıyı yaptı: "Kürt sorunuyla ilgili herkesi, bu temelde destek vermeye davet ediyoruz. Tarihi bir fırsatın eşiğinde olduğumuzu düşünüyor ve elbirliği ile ülkemizi çağdaş uygarlığa taşıyabileceğimize olan inanç ve umudumuzun bilinmesini istiyoruz."