DEP'te her şey aynı

Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın Ankara 1 No'lu DGM'de yeniden yargılandığı davanın 10. duruşması, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB'nin dikkat kesildiği ortamda yapıldı.

ANKARA - Kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın Ankara 1 No'lu DGM'de yeniden yargılandığı davanın 10. duruşması, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB'nin dikkat kesildiği ortamda yapıldı.
Duruşmada ilk sözü alan avukat Yusuf Alataş, mahkemeyi önyargılı olmakla suçlayınca Başkan Orhan Karadeniz "Yeter, mahkemeyi zan altında bırakamazsınız. İstemiyorsanız bizi reddedersiniz" yanıtı verdi. Avukat Hasip Kaplan da 10 yılı aşkın tutukluluğu eleştirirken, cinayet hükümlülerin bile bu kadar süre hapis yatmadığına dikkat çekti. DGM ise savcının da görüşü doğrultusunda Zana, Dicle, Doğan ve Sadak'ın infazın durdurulması taleplerini reddetti ve duruşmayı 20 Şubat'a erteledi.
Tahliyenin reddini, salondaki izleyiciler alkışla protesto etti. Salon kapısını kapattıran mahkeme başkanı Karadeniz, ilk üç sırada duruşmayı izleyen yabancılar dışındakilerin kimliklerinin tespit edilmesini istedi ve bu kişiler ile sanıklarla soyadı tutmayanların ilerideki duruşmalara
alınmamaları talimatını verdi.
AP Dış İlişkiler, İnsan Hakları, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası Komitesi Başkan Yardımcısı Barones Emma Nicholson ile birlikte üç AP üyesi, bazı büyükelçiliklerin temsilcileri, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Baş-kanı Mehmet Elkatmış, DEHAP yöneticileri de duruşmayı izledi.
Nicholson, AP'nin ifade özgürlüğü ödülü Sakharov'a layık görülen ancak ödülünü alamayan Zana'yı bu yılki törene davet ettiğini söyledi.