Derin devlet 'zombi' gibi

Derin devlet 'zombi' gibi
Derin devlet 'zombi' gibi

Başbakan ın Başdanışmanı AK Parti İstanbul Milletvekili Yalçın Akdoğan, hükümetin verdiği mücadele sonucunda

Başbakan'ın en yakınındaki isim Yalçın Akdoğan derin devleti zombiye benzetti: "Normal devlet görevlilerini dönüştürüp yola devam ediyorlar."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘sağ kolu’ bilinen Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, darbeci düşüncenin zayıflamasına rağmen vesayetin bitmediğini söyledi. Akdoğan, “Derin devlet bir tür ‘zombi’ gibi. Öldü diyorsun farklı bir vücutta yeniden diriliyor. Zombiler, normal devlet görevlilerini dönüştürerek ve canavarlaştırarak yollarına devam ediyorlar” dedi. AK Parti Ankara Milletvekili Akdoğan, telefon dinlemeden derin devlete, Gül-Erdoğan ilişkisinden Kürt sorununa kadar gündemin öne çıkan konularını Radikal’e değerlendirdi.
Başbakan’ın dinlenmesi nelerin işareti. Kim, niye dinlemek ister? AK Parti iktidarının birilerini rahatsız ettiği ve bir şekilde onu etkisizleştirmek isteyen odakların olduğu malum. 10 yıldır çetelerle, mafyayla, darbecilerle, farklı karanlık odaklarla mücadele ediyor. Türlü türlü illegal girişimlere maruz kaldı. Hem illegal odaklar AK Parti’ye yönelik sabotajlar ve saldırılar içinde oldular hem bürokratik oligarşinin engellemelerine maruz kaldı hem de legal siyasi ve hukuki alanda bir kısım engellemelerle karşılaştı.
‘Derin devlet’ kim, nerede?
Kendisini devletin ve ülkenin gerçek maliki olarak görerek illegal yöntemlerle de olsa gücünü korumak isteyen derin yapılanmalar her zaman olmuş. Bunlar kimi zaman ideolojileri, kimi zaman vatan-bayrak gibi değerleri maske yapmışlar ama genellikle belli kesimlerin imtiyazlarının ve menfaatlerinin peşinde koşmuşlar. Hatta savundukları değerlerin tam tersi şekilde farklı ülkelere veya odaklara da hizmet edebilmişler. Milleti mümeyyiz görmeyen bu yapılanmalar tasfiye edilmedikçe gerçek anlamda demokrasiye ve hukuk devletine geçilemez.
Başbakan ‘virüs’ dedi. Bu ‘virüs’ 10 yılda niye temizlenemedi?
Evet, bu virüs, kendisini farklı uzuvlar, organlar üzerinden yaşatıp varlığını devam ettirebiliyor. Her dönem birileri bu araçları kullandığını düşünüyor ama aslında bunlar kullanılan değil kullanan oluyor. İşin rengi, aktörleri, maskeleri değişse de derin yapılanma anlayışı değişmiyor. Derin devlet bir tür ‘zombi’ gibi. Öldü diyorsun farklı bir vücutta yeniden diriliyor. Zombiler, normal devlet görevlilerini dönüştürerek ve canavarlaştırarak yollarına devam ediyorlar. Yani dışarıdan yeni insanlar sisteme enjekte olmuyor, mevcutlar virüsü kaparak dönüşüyor. İktidar mücadelesini demokrasi ve hukuk içinde vermeyen tüm anlayışlar aynı kapıya çıkar. Terör örgütü için de bu geçerlidir, derin devlet yapılanmaları için de… Hepsi demokrasiye, milletin iradesine, hukuka meydan okurlar, siyasi iktidarın iradesine ipotek koymaya çalışırlar. Bu asalak yapılar temizlenmeden ileri demokrasiye ulaşılamaz.
AB süreci, demokratikleşme, sivilleşme... Vesayet halen bitmedi mi?
Bu bir zihniyet. İktidar mücadelesinin farklı versiyonları. Burada iktidara gelen partinin kim olduğu, ideolojisinin ne olduğu önem taşımaz. Derin devlet, kim olursa olsun iktidarı etkisiz kılmak, yönetmek, güdümüne almak ister. Hatta asıl mücadele kendisini derin devlet sanan farklı yapılanmalar arasında geçer. Kendisi dışında herkes ‘kötü’dür, mutlaka kontrol altına alınmalıdır ve bu ‘kötülük’ atfı gerçekte olmasa da gücü ele geçirmek için üretilir. Bu yüzden AK Parti’nin verdiği mücadele sadece kendi alanını temizlemek ve korumak için değil, tüm alanlardan bu yapılanmaları temizlemek içindi… Darbecilik ve darbeci anlayış ne kadar kötüyse, vesayetçi anlayış da o kadar kötüdür. Türkiye darbeci anlayışı önemli ölçüde geriletti, ancak vesayetin farklı türleriyle mücadelesini hâlâ sürdürüyor. Bu, uzun soluklu ve her daim devam etmesi gereken bir mücadele…
Başbakan’ı dinleme cüreti sıradan bir olay olarak görülmez herhalde?
Elbette bunun sıradan bir hadise olmadığı görülüyor. Ama bu tür olaylarda işin görünen yüzü basit, arkası daha karışık olabilir. Siz birinin adamı sanırsız, aslında başkasının adamı çıkar. Bir ara sürekli benim hakkımda olumsuz yazılar yazan bir PKK gazetecisi vardı, tutuklandığı zaman farklı birinin adamı çıktı. Devşirilmiş kişiler kendi örgütlerine değil başka örgütlere hizmet ediyor da olabiliyor. Bu yüzden bu böcekleri kim koydu niye koydu, kimin adına koydu gibi sorulara cevap bulmamız için devam eden soruşturmaların sonuçlanmasını beklemeliyiz. Ayrıca hayali senaryolar üreterek meseleleri başka yerlere götürmek de yanlış olur.
Fethullah Gülen grubu ile hükümet arasında bir çekişme, sorun yaşanıyor mu?
Niçin yaşansın, bunlar birbirinin rakibi olan yapılar değil ki? Tam aksine farklı alanlarda ve belki de birbirini tamamlayan hizmetler ediyorlar. Doğrusu ben, bu tür çekişme yorumlarına çok üzülüyorum. Bu yorumlar MİT tartışmasıyla başladı, bir savcının veya polisin yaptığını Gülen grubuna yüklemek ne derece doğru? Bir polisin bütün teşkilatı temsil ettiğini düşünmek yanlış olduğu gibi, emniyetle Gülen grubunu özdeş göstermek de yanlıştır. Gönül bağı ayrı bir şeydir, görev ayrı… Bunu en iyi Hocaefendi’nin söylemlerinde görebilirsiniz… Ben, son dönemde büyük başarılar elde eden ve fedakârca çalışan Emniyet teşkilatının bu tür polemiklerin içinde yıpratılmasını doğru bulmam. Ama daha yanlış bulduğum, önemli manevi hizmetler gören Gülen hareketinin böyle bir çekişmenin tarafı gibi gösterilmesi olur. Erdoğan ve Gülen ne diyorsa odur, onlar da sadece muhabbetten bahsediyor…

Öcalan’ın tavrı önemli

Kürt sorunu ne olacak? Yeni yılda bizleri neler bekliyor?
Herkes çözüm istiyor ama yine herkes çözümden başka bir şeyi kastediyor. PKK’nın çözüm dediğini, Türkiye toplumunun çözüm olarak kabul etmesi mümkün müdür? Siyaset kurumu, Türkiye toplumunun kabullenmediği bir projeyi çözüm olarak görmez, başka kimse de hiçbir yöntemle bunu kabullendiremez. Hükümet, bu konuda büyük adımlar attı, her türlü riski aldı. Artık baskıyı hükümete değil, diğer aktörlere yapmak lazım.
BDP ’yi niye muhatap kabul
etmiyorsunuz?
Sürekli başka yeri muhatap gösterenler kendilerini muhatap haline getirebilirler mi? BDP, artık PKK’yı meşrulaştırarak sisteme sokma çabasını bırakmalı ve silahların bırakılması tezi üzerinden bir çözüm perspektifine destek olmalı.
BDP’nin Kandil’e sözü
geçmez mi?
Elbette geçmez. Bu konuda Öcalan’ın tavrı önemli, ancak BDP demokratik siyasete güç vermeli.

Gül-Erdoğan gerilimi olmaz


Köşk seçimi yaklaşıyor. Gül-Erdoğan arasında kavga çıkar mı?
Her şey olması gerektiği gibi olur, gerilim falan da olmaz. Kendisini defalarca ispat etmiş bu şahıslar hiçbir zaman koltuk kavgası yapmazlar, sadece inandıkları davanın mücadelesini verirler.
AK Parti ile Cumhurbaşkanı Gül’ün ilişkileri nasıl?
Abdullah Bey Cumhurbaşkanlığı makamındadır. Bulunduğu makama duyulan saygının ötesinde daha büyük bir saygıyı da hak etmektedir, çünkü çok partili hayatımızda gelmiş geçmiş en başarılı cumhurbaşkanıdır. Ama aynı zamanda, AK Parti hareketinin bu günlere gelmesinde önemli bir şahsiyettir. Ona yönelik saygının ötesinde bir sevgimiz ve muhabbetimiz de var.
Peki, sürekli birlikte olduğunuz Başbakan Erdoğan’ı nasıl
tanımlarsınız?
Tayyip Erdoğan bu hareketin lideridir ve ruhunu veren kişidir. Lider, güneş gibidir, asıl ışık kaynağıdır… Ona hizmet etmek onur duyulacak bir ayrıcalıktır…
Erdoğan Köşk’e çıkarsa partide liderlik sorunu yaşanmaz mı?
Sayın Erdoğan, bugün bütün dünyaca Türkiye’nin lideri
olarak görülmektedir ve bu, gerçek devam eder.