'Dersim değil Tunceli derse CHP'yle birleşiriz'

'Dersim değil Tunceli derse CHP'yle birleşiriz'
'Dersim değil Tunceli derse CHP'yle birleşiriz'
Basına adaylarını tanıtan Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, 'Altı Ok'a sahip çıksınlar, Seyit Rıza değil Atatürk, Dersim değil Tunceli desinler, o zaman CHP'de birleşebiliriz" açıklamasında bulundu.

RADİKAL - Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek gazetelerin yöneticileri ve yazarlarına verdiği akşam yemeğinde adaylarını tanıttı ve soruları yanıtladı.

Perinçek, “Altı Ok’a sahip çıkmaları halinde CHP ’de birleşebileceklerini” belirtti. Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek “Türkiye’de demokratik haklar bakımından Kürt sorunu bitmiştir. Bundan sonrası ayrı devlet talebidir ki o da Türkiye’yi dağıtır” görüşünü dile getirdi.
Perinçek’in gündemdeki konulara ilişkin sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

‘CHP’LİLER ALTI OK’U SAYAMAZ’

“CHP’li Kemalistlerle Atatürkçü gelenekten gelenlerle zaten , bizi destekliyorlar. Altı Ok’u kabul etsinler, sahip çıksınlar, Seyit Rıza değil Atatürk desinler Dersim değil Tunceli desinler o zaman CHP’de birleşiriz. 4 Eylül 1919’da Sivas’ta CHP’yi kuran ruhla beraber seçime gidilebilir Altı Ok’a biz sahip çıkıyoruz. (Altı Ok’u saydıktan sonra) Bakın ben Altı Ok’u sayıyorum. Vatan Partisi yöneticilerine de sorun bir çırpıda sayarlar ama CHP yöneticileri Altı Ok’u sayamazlar.”

‘KÜRT SORUNU BİTTİ’

“Demokratik haklar açısından Kürt sorunu çözüldü, bitti. Kürtçe konuşmak yazmak. Kürtçe yayın radyo, televizyon. Bütün bu talepler karşılandı. Dolayısı ile Türkiye’de Kürt sorunu çözülmüştür, Kürt sorunu yoktur. ABD’nin bölücülük sorunu vardır. Bu talepler karşılandıktan sonra geriye ne kaldı devlet kurmaları bu da mümkün değildir. Bu Türkiye’yi dağıtır, parçalar. Türkiye’de Türk ve Kürt diye iki ayrı devlet çıkmaz, dağılma olur. Bu nedenle mümkün değildir. Anadilde eğitim de mümkün değildir. Anadil tabi ki önemlidir. Kürtçe ile bilim yapmak mümkün değil. Kimya, fizik, hukuk, sosyoloji yapamazsınız. Ali okula git, Ayşe ip atla seviyesinde kalır.”
Terör sorunun çözümü bağlamında silahlı kalkışmalar karşısında devletin yaptırım gücünü etkin biçimde kullanacaklarını belirten Perinçek, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Vatan Partisi iktitadırına bundan sonrası için silahlı kalkışma ile vatanı bölmeye kalkanlar karşısında devletin yaptırınm gücü etkin biçimde kullanılacaktır. Buna ilişkin gerekli yasal düzenlemeler yapılacaktır. Bizim iktidarımızda Abdullah Öcalan kısa sürede TV’ye çıkacak ve ‘silahları bırakın’ çağrısı yapacaktır.”

‘BÖLGE İŞBİRLİĞİ YETER’

“ABD İran ile anlaştı, bizimle de anlaşmak zorunda. ABD Türkiye’ye ‘ PKK ’yı halledin’ diyecek. Çünkü projesi çökmüştür. Eğer Akdeniz’e Kürt koridoru açabilselerdi proje yürüyecekti ancak Suriye buna izin vermemiştir. Bölgede Tayyip Erdoğan ’ın ayak basacağı yer kalmadı. Mısır’daki rejim yıkıldı Irak’ta ve Suriye’de durum ortada. Tunus’ta Atatürkçüler iktidara geldi. ABD İran ile anlaşmak zorunda kaldı. Türkiye ile de anlaşmak zorunda. Erdoğan’ın söylem değiştirme nedeni de budur. Son çıkışları mecburiyetindendir. Bölge ülkeleri biraraya gelirse ABD bir şey yapamaz. Türkiye, İran, Irak, Suriye birlikte olursa bölgede terörü bitirirler.”
“Güneydoğu’da biz de çalışıyoruz ve giderek güçleniyoruz. Hakkari’de ve Yüksekova’da Türk bayrakları ile mitingi yapacağız. PKK bölgede hem yığınak yapıyor hem halkı silahlandırıyor. Halka da hafif silahlar dağıtıyorlar. PKK’ya karşı da aşiretler silahlanıyor. Bunu tespit ediyoruz.”
“Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı beyannamede Türk adının Anayasa’dan çıkarılacağı vaat ediliyor. Çıkaramaz. Türk adını Anayasa’dan çıkarmaya kimsenin gücü yetmez. Tarihin en büyük milletlerden biri olan Türk milletinin üzerine Tayyip Erdoğan veya Ahmet Davutoğlu çizik atamaz.

 

‘AP’nin Ermeni kararı Ortaçağ’a dönüş’

Perinçek, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) aldığı “Ermeni Soykırımı” kararı üzerine dün Vatan Partisi İstanbul İl Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Kararın Ortaçağ’a dönüş anlamına geldiğini belirten Perinçek, “AP, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını çiğniyor. Bunun da ötesinde, ceza hukukunun temeli olan ‘kanunsuz suç olmaz’ ilkesini ayaklar altına alıyor. Papa’nın fetvasından sonra AP de haçlı seferine katıldı. Avrupa Ortaçağ’a dönüyor” diye konuştu. (Milliyet)


  http://www.radikal.com.tr/1337631133763112

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bıktık sizin gibi konuşanlardan - jiyan bahar

  ne komik biri yaww. yıl olmuş 2015 hala bole düşünenler var, yazık. demokrsiye ve gerçeklere engel olun ancak siz.

  Hesap Farklı - ByMontana

  Perinçeğin hesabı farklı aslında, chp ye gelip kaç kişiyi o partiden koparacağı hesabıyla gelmek istiyor diye düşünmek lazım. Perinçeğin artık fosilleşmiş siyasal argümanlarını da alıp çekilmesi lazım bu alndan. Bu kadar deşifre olmuş bir odağın kendinde bu kadar ısrar etmesinin mantıken nasıl bir açıklaması olduğunu bilmiyorum ama perinçek'in yiyecek ekmeğinin kalmadığını görebiliyorum. Hala imralı üzerinden prim yapmaya çalışıyor; kullanmaya çalıştıkları imralının kendilerini nasıl kullandığını dahi göremiyor. ne diyeyim; yazık.

  gerek yok - user781727

  Gerek yok baba, gelme bu tarafa, az kafamızı dinleyelim, biz dersime, dersimde deriz, tunceli de, önemli olan orda yaşayanlara ne diyeceğindir.

  KIŞLA, OKUL VE CAMİ: BÖYLE KURULDU ŞEHR-İ TUNCELİ - user912388

  http://blog.radikal.com.tr/politika/dersim-inkar-imha-ve-asimilasyon-81440?fb_ref=Default#

  sağdan mı sayıyorsun soldan mı? - genco940

  Sen git AKP ile birleş.

  Bilim Dili - user689815

  Türkçe ile bilim yapılabiliniyor mu ki Kürtçe ile de yapılabilsin. Perinçek dede Kullandığın ilaçların perspektüsünü okuyup anlaya biliyorsan bil ki o zaman Türkçe bilim dili olmuştur.

  valla - user678437

  senin bu zihniyetin ortaçağda bile kalmamıştı, sen olsa olsa yontma taş devrinin kafasını yaşıyorsun. ayrıca saçlar ağarmış yaş gelmiş 70 e bu saatten sonra senin düzelmeni zaten beklemiyoruz. temennimiz etrafına fazla sayıda insan toplamaman ve daha fazla insanı kendin gibi kafatasçı yapmamandır. genç nesil uyanık olmalı bunlardna uzak durmalıdır. hele de okuyan araştıran ve dünya nın dört bir tarafı ile iletişimde olan sosyalleşen bir nesil sonuçta...