Dersim mebusu için özür talebi

Dersim mebusu için özür talebi
Dersim mebusu için özür talebi
Hüseyin Aksu, Atatürk'ün silah arkadaşıydı, önce milletvekili sonra 'sürgün' oldu. Fikret Aksu, 'onuru kırılan' dedesi için Meclis'e başvurdu.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Dersim katliamının ardından memleketi olan Erzincan’ın Girlevik köyünden sürgün edilen 1. Dönem Erzincan milletvekili Hüseyin Aksu’nun torunu Fikret Aksu, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak ‘onuru kırılan’ dedesini hatırlattı. Fikret Aksu’nun amacı Atatürk ’le birlikte Cumhuriyet’i kuran kadronun içinde yer alan ancak Dersim harekatından sonra ‘eşkıyaları besliyorsun’ denilerek sürgüne gönderilen dedesinden özür dilenmesi.
Abbas Uşağı Aşireti reisi Hüseyin Bey (Aksu), Milli Mücadele’den önce işgalci Rus ordusuna karşı silahlı mücadele etmiş milis kuvvetlerin başında geliyordu. Kurtuluş Savaşı’nda da Mustafa Kemal’in yanında yer alan Hüseyin Bey, Cumhuriyet’in ilan edilmesinin ardından 1. Dönem Erzincan mebusu olarak Meclis’e girdi. 28 Nisan 1920 tarihinde meclis çalışmalarına fiilen katıldı. 1937’de başlayan Dersim Harekatı’nda çok sayıda sivil hayatını kaybederken Hüseyin Aksu’nun da payına sürgün düştü. 1939’da devlet ailesiyle birlikte ‘eşkıyaları besliyorsun’ diyerek sürgüne gönderdi. Yaklaşık 3 yıl Kastamonu ve Kayseri’de sürgün hayatı yaşadı.
Hüseyin Aksu, memleketi Erzincan’ın Girlevik köyüne 1942’de döndüğünde, malı-mülkünün kapanın elinde kaldığını gördü. Kimisi Hüseyin Aksu’ya olan saygılarından mallarını iade etti. Bir kısmı ise para istedi. Hüseyin Aksu, borç-harç topraklarını tekrar parayla satın almak zorunda kaldı. 12 Aralık 1976 tarihinde 83 yaşında vefat etti. ‘Mebus’ olma sevincini, ‘sürgün’ olma acısını tattığı Girlevik köyüne defnedildi. 

Kırılan onuru onarmak
Türkiye ’nin Dersim katliamıyla yüzleşme sürecine girmesi, pekçok Dersimli’nin olduğu gibi Hüseyin Aksu’nun hayatta kalan yakınlarını da umutlandırdı. Hüseyin Aksu’nun torunu Fikret Aksu, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak hem sürgüne gönderilen ve ‘onuru kırılan’ ‘mebus’ dedesinin hem de dedesi gibi sürgüne gönderilen ve bir daha Pağ (Kocakoç) köyüne dönemeyen ‘anne tarafı’nın hikayesini anlattı. Torun Fikret Aksu, devletin ‘1.Dönem Mebusundan’ nasıl özür dileyeceğini ise Meclis’e bıraktı.


  http://www.radikal.com.tr/1082672108267212

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hüseyin aksu nun memleketindenim hatta köyünden sayılırım - user1143977

  hüseyin aksu arazi mal varlıgı marabaları kulları olan sözüm ona agadır kendisi öldükten sonra ailesi bu agalık alışkanlıgını sördürmüştür aşiretçilik geleneginden kopmamış aşiretlerini maraba olarak çalıştırmıştır zenginlik şatafat lüks yasamından hiç kopmamıştır onurum kırıldı iddası ne kadar gercekdışı oldugunu ben bizzat tanıgıyım Cumhuriyet ülkesinde bu tür uygulamalar akıl mantıktan uzak ve hukuksuzdur ayrıca olayları ve sonuçları o zamanın koşullarına göre degerlendirmek gerekmektedir 50 yıl önceki olaylar için özür dilemek yada dilememk yersizdir

  Pervane.. - papirus0606

  Pervane gibiler zaten bir o yandan bir bu yandan riyakarlık rüzgarları estiriyorlar..herşey yakışır.

  özür değil icraat istiyoruz - Burak1978

  Özür dilerler sonra meclis de gelen önergeleri ret edip yargılanmalarını engellerler böyle sürer gider samimiyetsiz yönetim.

  RTE diler sonra da siler - Ege1973

  Bu ülke de birileri ateşi fitilliyor birileri özür diliyor ve o özür dileyenler kindar toplum hayali kuruyor.

  Alışkın dilemeye - Can1969

  Kindar ve dindar baskılı toplumlar da ne Dersimler,ne Maraşlar,ne Sivaslar,ne Gaziler biter ..

  Tek parti diktasi - mataman

  Dersim katliami CHP nin tek parti diktasinin hüküm sürdügü dönemde bize okullarda büyük kahramanlar diye ögretilen kisiler tarafindan yapilmistir. Bunun icin yakin tarihimizin okullarda cocuklara net bir sekilde ögretilmesi gerekmektedir.

  devlet yüzleşmeli, yüzsüzleşmemeli. - Kemal Nefer

  Devlet vatandaşların tüm haklarını korumak için var olan bir kavram ve kurumlar bütünü. İcap ederse özür dilenmeli ve tazminat yolları açılmalı. Neden mi? Kimin dahli ve sorumluluğu olduğu ortaya çıksın diye. Bu süreç de ancakl bağımsız yargı ile olur.O da bugün yok. 12 eytlül 2010'da bulandırma ve çarpıtma ile çıkarılan anayasa değişikliği ile fiilen yargı bağımsızlığı yok. Benim bildiğim dersim katliamını yapanlar ile Demokrat Partiyi CHP'den ayrılarak kuranlar aynı kadro. AKP'de kendini DP'nin devamı sayıyor zaten. Ama liderine sorsan Demakrat partiyi kim kurdu diye. Boş boş bakar, sonra CHP'ye bilip bilmeden iftiralar, bağırıp çağırmalar. Yüzsüzlüğün lüzumu yok. Devlet sorun çözmek için var. Sorun çıkaranların oyuncağı olmak için değil.