Derviş: AB için isteksizlik var

Bu yıl Washington'da yapılan ve onursal başkanı Fethullah Gülen'in olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nca düzenlenen Abant Platformu toplantıları...

WASHINGTON - Bu yıl Washington'da yapılan ve onursal başkanı Fethullah Gülen'in olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nca düzenlenen Abant Platformu toplantıları, önceki gün John Hopkins Üniversitesi İleri
Uluslararası Etütler Okulu'nda (SAIS) başladı. Çok sayıda katılımcının yer aldığı 'İslam, Demokrasi ve Laiklik: Türkiye Tecrübesi' konulu toplantıda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ABD'de bir isteksizlik sezdiğini söyledi. AB içinde güçlü bir Türkiye'nin ABD'nin çıkarına olduğunu söyleyen Derviş, Türkiye'nin AB üyeliğinin, 21. yüzyılın en önemli projesi olduğunu savundu.
Dindar siyasetçinin farkı
Toplantının açılış konuşmasını Diyanet İşleri'nden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın yaptı. Aydın, laikliğin yararlı bir şey olduğunu söyledi. AKP'nin kendisini 'İslamcı' veya 'ılımlı İslamcı' olarak değil,
'muhafazakâr demokrat' olarak tanımladığını belirten Aydın, "Laiklik ve din, hayatın içinde bir arada var olabilir, ama devlet mekanizmasında değil" dedi.
Aydın, siyasette dindar olanla dindar olmayan arasındaki farkı da şöyle açıkladı: "Dindar olmayan, 'Yapabileceğimin en iyisini yaptım' der, orada konuyu bitirir. Dindar olan ise, 'Allah'ın önünde benim konumum ne?' diye sorar, böylece fazladan bir boyut daha getirir."
'21. yüzyılın projesi'
Daha sonra söz alan CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, Amerikan düşünce kuruluşları, bazı neo-con (yeni muhafazakâr) yazarlar ve eski Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle gibi etkin isimlerin, Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik isteksizliği dile getirdiğine işaret etti. Amerikan tarafındaki bu isteksizliğin açıklığa kavuşturulması gereken bir konu olduğunu söyledi. Kemal Derviş, "Avrupa içinde güçlü bir Türkiye, ABD'nin çıkarınadır. ABD, kısa vadeli taktik yaklaşımlar izlememeli" dedi. Derviş, "Biz, Avrupa'yı farklı bir proje haline getireceğiz. Avrupa çok dinli, çokkültürlü hale gelecek. Doğu ile Batı arasındaki gerginliği yenmek isteyen herkes, Türkiye'nin AB üyeliğinin, 21. yüzyılın en önemli projesi olduğunu görmeli" dedi.
Öte yandan Fethullah Gülen de toplantıya bir mesaj gönderdi. Sağlık nedeniyle toplantıya katılamadığını belirten Gülen, Türkiye'nin medeniyetler arasında köprü kurmaya aday bir ülke olduğunu söyledi.