Derviş: CHP'ye iç kurultay gerekli

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, CHP lideri Deniz Baykal'ın partinin uluslararası bağlantıları da olan bir komployla karşı karşıya olduğu yönündeki değerlendirmelerine katılmazken, partinin bir iç kurultaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, CHP lideri Deniz Baykal'ın partinin uluslararası bağlantıları da olan bir komployla karşı karşıya olduğu yönündeki değerlendirmelerine katılmazken, partinin bir iç kurultaya ihtiyacı olduğunu söyledi.
Derviş, Baykal'ın, kendisini hedef alan bazı düzmece belgeler ve uluslararası komplo iddialarıyla ilgili bir soru üzerine "Bütün bunları hayretle dinliyorum. Bu tür şeylere ciddiyet atfetmek son derece yanlış. İnternet ortamında her türlü iddia, düzmece belge dolaşıyor. Deniz beyle bazı konularda ayrı düştük, ayrı düşünüyoruz. Ancak şahsi dürüstlüğü konusunda benim hiçbir şüphem, kuşkum yok" diye yanıt verdi. Derviş CHP'deki partiiçi tartışmalara ilişkin soruları yanıtlarken de 3 Temmuz'da yapılan olağanüstü kurultayın 'yararlı olmadığını' belirtti ve şöyle devam etti:
"İnsanların daha da kırıldığı, birbirini daha çok suçladığı bir ortam oldu. İnşallah bunu aşarız. Düşüncem ileride içeriğe dönük bir program kurultayının gündeme gelmesi. Acele etmeden, hazırlanarak böyle bir kurultaya yönelmek en doğru tercih olacaktır."
Derviş, yeni parti çalışmalarını yalanlarken, Baykal'la 'fazla diyaloğu olmadığını' da söyledi.