Derviş'e ağır türban tepkisi

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in türbanla ilgili değerlendirmeleri
partide tartışmaya yol açtı.

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in türbanla ilgili değerlendirmeleri partide tartışmaya yol açtı. Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Okuducu, "Atatürk kadınları Derviş'e çıkış kapısını gösteriyor" açıklamasını yaparken, Derviş'in psikanaliste gitmesini önerdi.
Derviş'in, Arı Grubu'nun kuruluş yıldönümünde yaptığı ve medyaya 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın türbanla ilgili kamusal alan çıkışını olumlu bulduğu, partisinde türbanlı bir belediye başkanı bulunmasını arzuladığı' yönünde yansıyan açıklamaları, CHP'yi karıştırdı. Türbana hoşgörüyle yaklaşılması düşüncesini başından beri savunduğunu belirten Derviş, diğer değerlendirmelerin kendisine ait olmadığını yazılı bir açıklamayla parti
yönetimine ve tüm milletvekillerine bildirmesine karşın sert tepki görmekten kurtulamadı.
Okuducu, dün yaptığı açıklamada, Derviş için çok sert ifadeler kullandı. Okuducu şöyle konuştu:
'Yanlış yerde'
"Türbanın kamu alanlarında kullanılamayacağı, AİHM kararlarıyla da saptanmıştır. Hiçbir CHP milletvekili bu temel görüşümüzün değiştirilmesi için öneride bulunamaz. Bulunuyorsa, yanlış yerdedir. Derviş, 'Ben ilericiyim' diyor. Hangi sosyoloji öğretisi, türban ve ilericiliği eşdeğer sayar? Gelişmiş demokrasilerin en yetkili yerlerinde bulunup, bu geri noktaya düşmek psikanalistlerin incelemesine ihtiyaç gösterecek derecede vahimdir. Tüm Atatürk kadınları Derviş ve düşüncelerine çıkış kapısını gösteriyor."
'Başbuğ partisi olmamalıyız'
Derviş ise CHP'ye eleştirilerini dün de sürdürdü. Demokrasi Kültürünü Geliştirme Derneği'nin İzmir'de düzenlediği, toplantıya katılan Derviş,
"Başbuğ partisi olmamalıyız. Takım çalışmasına geçmeliyiz. Lider güvenilir ve geçmiş kavgalara taraf olmamış yeni bir isim olmalı" dedi. Derviş, türban konusundaki soruya ise, "Bir bayan özgür iradesiyle türban takıyorsa, onunla hiçbir problemimiz olmaz" yanıtını verdi.
(Radikal, dha)