Derviş'e rest çekildi

Seçimlerden sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Derviş'in açıklamalarıyla başlayan tartışmaya İstanbul İl Örgütü ve muhalif kanat da katıldı.

İSTANBUL - Seçimlerden sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Derviş'in açıklamalarıyla başlayan tartışmaya İstanbul İl Örgütü ve muhalif kanat da katıldı. İstanbul İl Örgütü, Derviş'i uluslararası sermaye uşaklığıyla suçlarken, parti içi muhalifler de bugün İstanbul'da toplanıyor.
CHP İstanbul Milletvekili Derviş'in, İstanbul'u kast ederek, "Bazı teşkilatlar seçimde rant peşindeydi" sözüne İstanbul İl Başkanı Şinasi Öktem'den sert yanıt geldi. Gazetelere dün bir yazılı açıklama gönderen Öktem, şunları söyledi:
'Trajedinin son sahnesi'
"Bir-iki yer dışında, seçim çalışmalarımızda sizi görmek mümkün olmadı. Ya hasta, ya yurtdışında ya da ülkenin önde gelen ekonomi ve düşün insanlarıyla beyin fırtınası yapmaktaydınız.
Bunca uzak durduğunuz, tanımak ve bir parçası olmak için hiç- bir çaba göstermediğiniz örgütümüze yönelik iddialarınız, sizin Türkiye'ye geldiğiniz günden bu yana sergilemekte olduğunuz trajedinin son sahnelerinden biri."
'Finalde ne var?'
"Şüphesiz final sahnesine gelmediniz. Anlaşılan yeni ve süpriz bir finali beklemeliyiz. CHP örgütü rantçı ve çıkarcı değildir. Patronlara, ulusal ve uluslararası sermayeye uşaklık yapacak nitelikten uzaktır. Saldırı cephesine katılmak adına, bu onurlu, şerefli, vefakâr ve cefakâr örgütü ve önderlerini çirkin ithamlarla karalamak ve kullanmak istiyorsanız yanlış yoldasınız. İşte bunu suskunluk ve anlayışla karşılayamayız. Hodri meydan."
Muhalefet toplanıyor
Seçim sonuçlarını hezimet olarak niteleyen ve dün gazetelere 'Demokrasi ve Hukuk Girişimi' adıyla ilan veren parti içi muhalefet ise, bugün
İstanbul'da bir araya geliyor. Muhaliflerin, 'CHP örgütü partisini istiyor' başlığıyla verdiği ilana göre, toplantı The Marmara Oteli'nde yapılacak.
Toplantıyı düzenleyenler arasında yer alan eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Bölük, amaçlarının parti yönetimini değiştirerek CHP'yi büyütmek olduğunu söyledi. Bölük, şöyle konuştu:
Bölük: Baykal ayrılmalı
"Bu hareketi Türkiye'ye yayacağız. Amacımız partinin yönetimi ve yönetim anlayışının değişmesi. Önce büyümenin önünde büyük bir engel olan Deniz Baykal'ın genel başkanlıktan ayrılarak partiyi rahatlaması lazım. O istediği kadar 'Başarılı çıktık' desin, örgüt bu seçim sonuçlarını hezimet olarak algılıyor. O koltuk boşalsın, örgüt koltuğu boş bırakmaz. Partiyi büyütecekse, Kemal Derviş de, Ertuğrul Günay da, veya başka bir isim de genel başkan olabilir."
Çifte protesto
'Anadolu Hareketi'nden sonra içlerinde CHP Gençlik Kolları'n- dan Ergün Koyun ve Arda Kalaycı'nın yer aldığı bir grup, pazar günü genel merkez önünde protesto eylemi yapmaya hazırlanırken, Kayseri Milletvekili Muharrem Eskiyapan, konuların görüşülerek çözümünden yana olduğunu açıkladı. Yönetimin başarısız olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini belirten Eskiyapan, şunları söyledi:
'Hatalı olan gider'
"Parti yönetimi bir an önce değiştirilerek gençleştirilmeli. Bu zihniyetle giderlerse her seçimi kaybederler. Bu seçimde neresi kaybedildiyse, hataların nerede olduğu belliyse bu ortaya dökülür, o gruplar değişir. Bunun içine genel başkan da dahil. Eğer başarısızsa o da değişir. CHP 80 yıllık parti, sahışlarla kaim değil."
Eskiyapan, 28 Mart seçim sonuçlarına bakıldığında kazanılan bir şey olmadığına da dikkat çekerek, "Hezimet değil, ama kaybedildi. Hesaba kitaba gerek yok. Aldığın oy belli" dedi.