'Derviş'in sorunu uyum'

CHP lideri Deniz Baykal, açıklamalarıyla parti yönetimini karşısına alan İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in çıkışını şaşırtıcı bulduğunu belirterek...
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, açıklamalarıyla parti yönetimini karşısına alan İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in çıkışını şaşırtıcı bulduğunu belirterek, "Her görüşümü, her zeminde söylerim anlayışı particilikle bağdaşmaz. Bu arkadaşımız o yönden uyum sorunu yaşıyor" dedi.
CHP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) dünkü toplantısına, türbana hoşgörüyle yaklaşılmasını isteyen ve "Başbuğ partisi olmamalıyız" diyerek Baykal ve ekibini eleştiren Derviş'in açıklamaları damgasını vurdu. Baykal'ın, 'AKP ağzıyla konuşmakla' suçlanan Derviş'le ilgili şu değerlendirmeyi yaptığı öğrenildi:
"Bazı arkadaşlarımız her aklına geleni her yerde konuşabileceklerini zannediyor. Oysa particilikte, parti politikalarıyla ilgi-
li konular meşru platformlarda konuşulur. Bu arkadaşıma bütün yetkileri verdik. MYK üyesi idi. Bu görevinde bu tür değerlendirmeleri yapma imkânına sahipti.
Hiç neden yokken ayrıldı. Parti Meclisi üyesi ve grubumuzun bir üyesidir. Bu zeminlerde konuşma yerine kendi ilgi alanı olmayan konularda parti dışı zeminlerde konuşuyor. Ama 'Her görüşümü her zaman, her zeminde söylerim' anlayışı particilikle bağdaşan bir anlayış değildir. Bazı arkadaşlarımız o yönden ciddi bir uyum sorunu yaşıyor.
'Ekonomiyi eleştirsin'
Bunlardan beklenen AKP hükümetinin ekonomi politikalarını değerlendirmeleri, yanlışları-nı söylemelidir. Ama bunları yapmayıp, bütünüyle CHP'lilerin hassas olduğu konularda aykırı fikirler ileri sürüldüğü zaman bu önemli sorunlar yaratıyor."
MYK toplantısı sonrasında açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, Derviş'e yönelik açıklamalarının anımsatılması üzerine "O tartışmalar tarih oldu" dedi. Erdem, "Derviş AKP'ye mi geçmeyi düşünüyor, bunu açıkça söylesin, dediniz? Derviş, istifa etmeli mi?" sorusunu ise "Soru soruyoruz, cevabını da oradan bekliyoruz" diye yanıtladı. Erdem, Derviş'le yeni bir diyaloğu olmadığını da belirtti.