Derviş'ten istifa

CHP Genel Başkan Yardımcılığı'nı bırakan Derviş, "Bu bir hareket başlangıcı mı" sorusuna, "Hayır, yoğun ve serbest çalışmak istiyorum" yanıtını verdi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Kemal Derviş, CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti. Özellikle sosyal demokrasinin içeriği, programı, çözümlerinde daha yoğun ve serbestçe çalışmak istediğini belirten Derviş, 'partinin 2007 genel seçimlerine kendisini yenileyerek, değişen koşullara uygun somut politika ve projeler geliştirerek güçlü hazırlanması gerektiğini' söyledi.
Derviş, CHP'nin dün yapılan basına kapalı grup toplantısında, sosyal demokrasi anlayışının yenilenmesine ilişkin tezini anlattı. Kendisine yönelik ABD bağlantılı eleştirilere gönderme yapan Derviş, "Benimle ilgili çok spekülasyon yapılıyor. Bir sporcumuz veya sanatçımız yurtdışında bir başarı kazanınca, bununla milletçe övünüyoruz. Ben de uluslararası bir kuruluşta yönetici olarak çalışmaktan gurur duyuyorum, bundan rahatsızlık duyulmasını da yadırgıyorum" dedi.
Derviş, CHP'nin Irak politikasının bir hata dışında doğru olduğunu anlatırken de, bu hatanın Deniz Baykal'ın, "TSK Kuzey Irak'a 60 bin askerle girmeliydi" sözü olduğunu söyledi. Derviş, konuşmasının sonunda da görevinden ayrıldığını şöyle açıkladı: "Bundan sonra özgürce çalışmak, fikirlerimi dile getirmek ve kitap yazmak için zamanım olacak. Sizlerle de daha fazla birlikte olacağım."
'Bu tez sınıfta kalır'
Daha sonra konuşan Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Ateş, Derviş'in raporunu eleştirdi. Tezlerin yeni olmadığını belirten Ateş, şunları söyledi: "Felsefesi, yaklaşımı ve önerdiği sonuçlar bakımından eksiklerle dolu, böyle bir tez üniversitede sınıfta kalır. Devlet-piyasa ilişkilerine ilişkin tezler 2. Dünya Savaşı sonrasının tezleri. Neoliberal tezler, sosyal demokrat kılıfıyla savunuluyor. Sağ politikalarla sol çözümler üretilemez."
İstifayla ilgili yazılı açıklamasında da, kararı yerel seçimlerden sonra aldığına işaret eden Derviş şunları söyledi: "Genel seçimlere 3.5 yıl var. Bu dönemde CHP ve Türk sosyal demokrasisi, özellikle üyelik ve örgüt yapısı, yurttaşlarla iletişim, aydınlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkiler, düşünsel temellerin netleştirilmesi, zenginleştirilmesi ve 21. yüzyılda değişen ekonomik ve sosyal sorunlara yaklaşım, kadınların siyasal etkinliği, gençlik ve Avrupa'daki kardeş partilerle dayanışma gibi konularda kendini yenilemeli."
'Kırgınlık yok'
Derviş, gazetecilerin "Bu bir hareketin başlangıcı mı?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Hayır. Sosyal demokrasinin içeriği, programı, çözümlerinde daha yoğun ve serbest çalışmak istiyorum. Bir kırgınlık ve ayrışma yok." Derviş'in yakın çalışma arkadaşı İstanbul Milletvekili Zeynep Damla Gürel de MYK üyeliğinden ayrıldı.