Destici'den Bayırbucak Türkmenleri'ne 'terörist' diyen Rus muhabirine tepki

Destici'den Bayırbucak Türkmenleri'ne 'terörist' diyen Rus muhabirine tepki
Destici'den Bayırbucak Türkmenleri'ne 'terörist' diyen Rus muhabirine tepki
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, kendisiyle röportaj yaparken Bayırbucak Türkmenlerini 'terörist' olarak nitelendiren Rus muhabire, "Terörist değiller. Ben tanıyorum. Benim kardeşlerim" diye tepki gösterdi.

RADİKAL - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, kendisiyle röportaj yaparken Bayırbucak Türkmenlerini 'terörist' olarak nitelendiren Rus muhabire tepki gösterdi. Destici, "Terörist değiller. Ben tanıyorum. Benim kardeşlerim... dedi.

Rus NTV Rusya kanalının röportaj yaptığı Destici, muhabir Andrey Suhanova'nın sorularına yanıt verdi. Suhanova, ilk sorusuna, “Rusya orada teröristleri bombalıyor ve savaşıyor diye başlayınca, Destici itiraz etti. BBP lideri, şunları söyledi

"Terörist değiller. Ben tanıyorum, benim kardeşlerim... Yani oradaki insanlar bizim kardeşlerimiz. Yayladağı'na gittik, sınıra gittim. Yani onlar anlatıyorlar. Masum insanlar. Oradan kaçıp gelmişler. Nasıl terörist olurlar Kesinlikle terörsit değiller. Yani 3 yaşında, 5 yaşında çocuklar, yaşlılar, masum insanlar ölüyor. 3 yaşındaki, 5 yaşındaki çocuklar nasıl terörist olabilir Rusya bütün Türkmen köylerini bombalıyor. Bütün Türkmen köyleri boşalmış vaziyette. Ellerinde de ağır silahları yok. Ellerindeki hafif silahlarıyla topraklarını savunmaya çalışıyorlar."

'BEN BİLMİYORDUM'

Bu sözler üzerine, Rus Muhabir Andrey Suhanova, “Ben gerçekten normal insanları bombaladığını bilmiyordum. Benim gördüğüm yerler, petrol rafineleri, IŞİD'in bulunduğu yerler... Eğer çoluk çocuk, masum insanlar bombalanıyorsa, bu çok üzücü bir durum dedi.

Mustafa Destici ayrıca, düşürülen Rus savaş uçağı konusunda da, “Türkiye neden Rusya'nın uçağını düşürsün ki Türkiye, Rusya ile dost olan bir ülke. Rusya ile ticaret hacmi çok geniş olan bir ülke. Kültürel ilişkileri iyi olan bir ülke. Şu anda Rusya'da çok fazla Türk ve Müslüman var. Orta Asya'da Türk Cumhuriyetleri var. Türkiye'nin Rusya uçağını düşürmesi için hiçbir sebep yok. Hava sahamızı ihlal eden ve milleti bilinmeyen bir uçak düşürüldü. Bu ihlalin 1 saniyesi ya da 8 saniyesi olmaz. Angajman kurallarına göre siz hiçbir devletin hava sahasını ihlal edemezsiniz. İhlal ediyorsanız da bunun sonuçlarına katlanırsınız" diye konuştu.

Röportaj görüntüleri, BBP'liler tarafından medya kuruluşlarıyla da paylaşıldı.

DHA