Devlet Bahçeli'den 'fanus' açıklaması

Devlet Bahçeli'den 'fanus' açıklaması
Devlet Bahçeli'den 'fanus' açıklaması
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik 'Çankaya fanusuna girmeli' sözlerine twitter'dan açıklık getirdi: Fanus demişken, yine yanlış anlayanlar, saptıranlar ve fıtratına göre yorumlayarak alınganlık gösterenler çıkabilir. Ama ne yapayım? Fanus; süslü, ayaklı fener demektir.

RADİKAL-  MHP lideri Devlet Bahçeli , resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Hakan'a verdiği mülakatta kullandığı ifatelere değinen Bahçeli şunları yazdı:

- Bu mübarek günlerde güzellik adeta gökten yağar, yerden biter, yürekten tüter. Ruhumuzun fanusunda özenle muhafaza ettiğimiz ve üzerine titrediğimiz milli ahlak ve değerlerimiz geçmişin müjdesi, geleceğin mukaddimesidir. Fanus demişken, yine yanlış anlayanlar, yine saptıranlar ve fıtratına göre yorumlayarak alınganlık gösterenler çıkabilir. Ama ne yapayım?

Bahçeli: Erdoğan Saray'ı terk edip Çankaya fanusuna girmeli

'PEKİ KİM, SİZ BİLİYORSUNUZ'

- Hatırlarsanız bir gazeteyle yaptığım röportajda aynen şöyle dedim: Sarayı terk etmeli ve Çankaya fanusuna girmeli Peki kim? Siz biliyorsunuz! Fanus; süslü, ayaklı fener demektir. Yine Fanus; değerli eşyaları tozdan korumak için üzerlerine kapatılan yarım küre biçimindeki cam kaptır.

'ÇANKAYA FANUSU TARİHİ BİR EMANETTİR'

- Çankaya Fanusu, binlerce yıllık Türk devlet geleneğinin simgeleştiği, toplandığı ve özümsendiği tarihi bir emanettir. Çankaya Fanusu, kurtuluş mücadelesinin neticesinde kurulan milli ve üniter Türk devletinin namus ve haysiyet sancağıdır. Bu fanus çatlarsa, tarihsel süreklilik kopar. Bu fanusa saygı duyulmazsa Türk-İslam asırlarının kutlu hatıraları teker teker buharlaşır.

- Şahsen dediğim fanustan kaçanlara, yerlerini ve yapmaları gerekenleri hatırlatmaktır. Bundan gocunmak, rahatsız olmak anlamsızdır. Çankaya fanusu saray kapanının panzehridir. İnsanı ferahlatır, aklını başına getirir, huzura erdirir, ufkunu değiştirir. Öfke, tamah, haset ve hıyanetten kurtuluş için fanusun şifasına, fanusun marifetine ihtiyaç vardır. Benden söylemesi.

- Ne güzel de söylemiş H.Bektaş Veli; Muhabbet ne zaman cana değdi, can dirildi. Akla uygun geldi, geleni gideni anladı. Can marifetle dirilir. Dirilmek ve yeniden doğmak isteyen düne baksın, dünüyle hesaplaşsın.