Devlet kapışıyor hükümet izliyor

Kurumlar sarsıldı
MİT görevlisi Kozinoğlu'nun Çakıcı'yı kurtarmak için Yargıtay Başkanı Özkaya'ya gittiği iddiasıyla başlayan skandalda kurumlar günlerdir birbirini suçlarken, hükümetin ilgili makamlarından ses çıkmıyor.
MİT'in patronu Erdoğan
MİT, Başbakan Erdoğan'a bağlı. Ancak MİT Müsteşarı Atasagun'un "Başbakan isterse Teftiş Kurulu'na olayı soruşturma talimatı verir" demesi Erdoğan'ın henüz olayla ilgili hiçbir adım atmadığını ortaya koyuyor.
Bakanlıklar da aynı
Adalet Bakanlığı da skandala adı karışan Yargıtay Genel Sekreteri Yalçınkaya'yla ilgili girişimde bulunmadı. İçişleri Bakanlığı ise Çakıcı'yı elinden kaçıran Emniyet hakkında soruşturma açma talimatı vermedi.

ANKARA - AKP hükümeti, Yargıtay'ı ve MİT'i sarsan Alaaddin Çakıcı skandalında sessizliğini koruyor. MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un açıklamaları, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın skandalı izlemekle yetindiğini gösterdi. Oysa MİT, doğrudan Başbakan'a bağlı. Çakıcı'nın kaçışından, Çakıcı'yı izleyen Emniyet sorumlu tutulduğu halde, İçişleri Bakanlığı ne bir soruşturma açtı, ne gelişmelerle ilgili açıklama yaptı.
Çete lideri Alaaddin Çakıcı'ya yakınlığıyla bilinen müteahhit Hakkı Süha Şen'in, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya ve MİT Dış Operasyonlar Daire Başkan Yardımcısı Kaşif Kozinoğlu ile yaptığı telefon görüşmeleriyle patlak veren skandalın üzerinden günler geçtiği halde, hükümet suskun. Özkaya, Çakıcı'nın, hakkındaki dava dosyası Yargıtay sürecindeyken Yargıtay üyesi bir hâkime villa hediye ettiği iddiaları üzerine, adı geçen üyenin kendisi olduğunu açıklamıştı. Rüşvet iddiasını reddeden Özkaya, Milas'taki villasının tadilatını yapan Şen'in aracılığıyla tanıştığı Kozinoğlu'nun kendini ziyaret ederek Çakıcı dosyasının geciktirilmesini istediğini söylemişti.
Tek ses Çiçek'ten çıktı
Skandalın ardından konuşan tek hükümet üyesi, Adalet Bakanı Cemil Çiçek oldu. Yargıtay Başkanı Özkaya'ya sahip çıkan Çiçek, "Yargı, gündeme gelen her konuyu büyük dikkatle inceleyecek, hassas terazisinde tartacak ve karara bağlayacaktır. Yargının, adına yargılama yaptığı milletinden gizleyeceği hiçbir şey yok. Yargıtay Başkanı değerli bir hukuk adamı, hukukun üstünlüğüne inanan saygın bir kişidir. Yargı bir gün hepimize lazım olur" demişti.
Başbakan izliyor
Tatilde olan MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un açıklamaları, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın skandalı izlemekle yetindiğini ortaya koydu. Atasagun, Hürriyet gazetesine dün verdiği demeçte, Erdoğan'la skandala
ilişkin herhangi bir teması olmadığını söyledi. Atasagun açıklamalarında, Kozinoğlu hakkında soruşturma başlattıklarını ve ifadesini aldıklarını belirterek, "Artık bu işi çözecek olan hukuktur. Biz dosyamızı Başbakan'a veririz. Başbakan soruşturma isterse teftiş kuruluna talimat verir" dedi. Atasagun'un bu sözleri, Erdoğan'ın henüz böyle bir talimat vermediğini gösterdi. Oysa skandalın merkezinde yer alan MİT, doğrudan Başbakanlığa bağlı bir kuruluş.
Yargı, yürütmeden hızlı
Skandalın yargı üyeleriyle ilgili bölümünü soruşturacak olan Yargıtay, yürütmeden, yani hükümetten hızlı davrandı. İstanbul Başsavcılığı'nın, yargı üyeleriyle ilgili iddiaları, daha skandal kamuoyuna yansımadan Yargıtay'a ilettiği ortaya çıkmıştı. Başsavcılık, Yargıtay Başkanlığı'na göndermesi gereken dosyayı, dosyada Yargıtay Başkanı Özkaya'nın da adı geçtiği için Yargıtay Başsavcılığı'na göndermişti.
Bakanlık dosya bekliyor
Skandala adı karışan Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Yalçınkaya hakkındaki işlemi ise, Yalçınkaya'nın idari personel olması nedeniyle Adalet Bakanlığı'nın yapması gerekiyor. Ancak Adalet Bakanlığı da henüz Yalçınkaya hakkında herhangi bir soruşturma başlatmadı. Bakanlığın, Yargıtay'dan gelecek dosyayı beklediği bildirildi.
Kaçırana da soruşturma yok
Çakıcı, Yargıtay'daki kulislere rağmen istediği sonucu alamamış ve üç yıl dört aylık hapis cezası Yargıtay'ca onanınca yurtdışına kaçmıştı. Çakıcı, Kasım 2003'ten itibaren polisçe izlenmesine rağmen, İbrahim Arı adına düzenlenmiş bir pasaportla yurtdışına çıkmıştı. Çakıcı'nın kaçışından, Çakıcı'yı izleyen Emniyet sorumlu tutulmuş, ancak İçişleri Bakanlığı bu konuda herhangi bir soruşturma açma gereği duymamıştı.
Çakıcı'yı izleyen ve başta müteahhit Hakkı Süha Şen olmak üzere adamlarının telefonlarını dinleyen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın (KOM), 'Çakıcı'nın kaçışından kim sorumlu' tartışmaları üzerine elindeki Çakıcı dosyasını, o zamanki İstanbul DGM Başsavcılığı'na ilettiği öğrenildi.
Polis DGM'yi uyarmış
KOM Dairesi'nin, Yargıtay'daki Çakıcı kulisi konusunda İstanbul DGM Başsavcılığı'nı uyardığı belirtildi. KOM Dairesi'nin, Eraslan Özkaya-Ercan Yalçınkaya-Süha Şen-Kaşif Kozinoğlu dörtgeninde, Çakıcı' nın Yargıtay'daki dosyasına ilişkin telefon görüşmelerini anında İstanbul DGM Başsavcılığı'na ilettiği kaydedildi.