'Devlet malı yiyen domuzdur'

Milli Eğitim Bakanı Çelik'ten Milli Eğitim Vakfı yönetimine mesaj: Vakıf malı çarçur edilirse adamı çarpar. Devlet malı deniz bile olsa hak etmeden yiyen adam domuzun kendisidir.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yeni yönetimini seçmeye hazırlanan Milli Eğitim Vakfı'nı (MEV) uyardı. MEV'in dünkü temsilciler kurulu toplantısında konuşan Çelik, vakıf malının çarçur edilmesi halinde adamı çarpacağını belirterek, "Devlet malı deniz bile olsa, hak etmeden yiyen domuzun ta kendisi" dedi.
'Aşağıdan alıp, yukarıya aktarılıyor'
Vakıf esprisinin, varlıklı insanların malını mülkünü yoksullarla paylaşması anlamına geldiğini vurgulayan Çelik, ancak kamu vakıflarının, bunun dışına taştığını söyledi. Bazı kamu vakıflarının yukarıdan alıp aşağıya dağıtmak yerine, aşağıdan alıp yukarıya aktardığını belirten Çelik, yasal düzenlemeye bu nedenle gittiklerini, okullardaki zorunlu bağışa karşı olduklarını ifade etti.
'Aklınızdan bile geçirmeyin'
Çelik, MEV'in gelirlerinin yüzde 31.6'sının okul kantinlerinden, yüzde 30.5'inin zorunlu bağışlardan, yüzde 17'sinin iktisadi işletmelerden, yüzde 11.1'inin faizden ve yüzde 8.9'unun kira gelirlerinden oluştuğunu açıkladı. Çelik, vakıf yöneticilerine şu mesajları verdi:
"Vakfın statüsü şu veya bu olabilir. Ama kimse bir senet değişikliği yoluna giderek Milli Eğitim'in malı olan gayrimenkul, menkul veya nakdin bir başka tarafa gidebilmesinin yolunu açmamalı. Bunu aklından bile geçirmemeli. Çünkü bu, halkın parası. Eğer bu bir nimet kabul ediliyorsa, ki bu vakfın nimetinin olduğu kanaatinde değilim, zahmet ve külfettir, eğer bir nimet varsa, diyelim 10 yıl bu nimetten yararlandıysa, 11'inci yıl nöbet değişikliğiyle başkası yararlanmalı, eğer bu bir hizmetse başka insanlara da hizmet edebilme şansı tanınmalı.
Vakıf malını eğer çarçur ederseniz, adamı çarpar. Eğer bu halkın malıysa, halkın ahı tutar. Devletin malı deniz, yemeyen domuz. Devletin malı deniz filan değil, denizin bittiğini hep birlikte gördük. Devletin malı deniz bile olsa, hak etmeden yiyen domuzun ta kendisidir".