Devlet Samsun'da 'teselli aramayı' bıraktı

Devlet Samsun'da 'teselli aramayı' bıraktı
Devlet Samsun'da 'teselli aramayı' bıraktı
Samsun'da 9 vatandaşın hayatını kaybettiği ve TOKİ'nin büyük ihmali olduğu iddia edilen sel felaketiyle ilgili konuşan Suat Kılıç '9 vatandaşımızın kaybedildiği yerde yangın var demektir, matem var demektir. Yangının olduğu yerde teselli aramanın gereği yoktur.' dedi.

SAMSUN - Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, şiddetli yağmur nedeniyle Samsun'un Canik ilçesinde meydana gelen sel ve su baskınlarının yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu.

Burada gazetecilere açıklamada yapan Kılıç, üzücü bir hadise yaşandığını, 9 can kaybının olduğunu, 1 kayıp vatandaşın bulunduğunu söyledi.

Kayıp vatandaşla ilgili arama çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Kılıç, ölenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı ve sabır temenni etti.

Hadisenin yaşandığı ilk dakikalardan itibaren Samsun Valiliği ve yerel yönetimlerin alınabilecek bütün tedbirler noktasında seferber olduğunu, ancak üç ayrı dere bölgesinde taşkınla birlikte 9 can kaybı yaşandığını aktaran Kılıç, “Bir yandan tedbirler alınıyor, diğer yandan afetin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Bir diğer yandan da elbette ki yaşanan hadisenin ilgili bütün kurumlar tarafından tüm boyutuyla değerlendirmeleri yapılıyor” diye konuştu.

‘BU ACIYI HİÇBİR ŞEYLE TESELLİ ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL’
DSİ ve TOKİ ile ilgili temasları sağladıklarını vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti:

“DSİ kendi imalatları noktasında, bölge müdürlüğü eliyle kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Diğer yandan uzman bir ekip Samsun'a intikal etmiş durumda. Taşkın sahasında dere yataklarında bütün detaylı çalışmaları DSİ ekibi yürütecek. Bulunduğumuz yerleşim bölgesi ki bu bölge Samsunlu olanların çok iyi bildiği gibi eski gecekondu bölgesi. Adeta teneke kent olan şu anki Kuzey Yıldızı kentsel dönüşüm bölgesidir. Temennimiz, böyle bir felaketin bir daha yaşanmamasıdır. Böylesi büyük bir acıyı hiçbir şeyle teselli etmemiz mümkün değil. Elbette böyle bir teselli imkanı olsaydı şunlar söylenebilirdi, 'Ya bu bölgede kentsel dönüşüm yapılmış olmasaydı, ya gecekondular yıkılmış ve yerine toplu konutlar, kentsel dönüşüm projesi uygulanmamış olsaydı, neler yaşanırdı' sorusuyla şu an teselli bulabilecek durumda değiliz.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın da üzerinde durduğu kentsel dönüşümlerin afet riskine yönelik olarak hazırlanması düşüncesinin ne kadar yerinde ve haklı bir karar olduğunu belirten Kılıç, kentsel dönüşüm projelerine herkesin destek vermesi gerektiğini anlattı.

“TOKİ GEREKEN AÇIKLAMAYI YAPACAK”
Bir gazetecinin, Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarının dere yatağında bulunduğuna yönelik eleştirilerin yapıldığını hatırlatması üzerine Kılıç, şunları kaydetti:

“TOKİ gereken açıklamayı yapacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar bir açıklama yaptı. Bu bölgede eski gecekondu yerleşimi devam ediyor olsaydı, Allah korusun yaşanabilecek kaybın hesabını şu an yapabilmek bile mümkün değil. Samsun'u bilmeden bu yorumları yapanların bu yönüyle konuyu değerlendirmelerinde büyük fayda görüyorum.”

Bölgede can kaybı yaşandığını anımsatan Kılıç, “Şu veya bu nedenle yaşanan sel hadisesinin neticesinde 9 vatandaşımızı kaybettik. 9 vatandaşımızın kaybedildiği yerde yangın var demektir, matem var demektir. Yangının olduğu yerde teselli aramanın gereği yoktur. Bütün ihtimaller, bütün kaygılar, aklınıza takılan bütün sorular enine boyuna devletimizin bütün kurumları tarafından değerlendirilecektir. Yapılması gereken ne varsa harfiyen yerine getirilecektir” ifadelerini kullandı.

Kılıç, sel felaketinin etkilediği Samsun-Ordu karayolundaki alışveriş merkezinde de incelemelerde bulundu. (aa)