Devlet, 'vatandaşıma saygılarımla' diyecek

Devlet, 'vatandaşıma saygılarımla' diyecek
Devlet, 'vatandaşıma saygılarımla' diyecek
Başbakanlığın üzerinde çalıştığı yönetmelikle vatandaşların resmi kurumlara verdiği dilekçelerin 'arz ederim' ifadesiyle bitmesi zorunluluğu kaldırılıyor. Devlet de vatandaşa yazarken, 'iyi dileklerimle' ya da 'saygılarımla' diye bitirecek.

Radikal.com.tr – Başbakanlığın yayınlayacağı bir genelge ile “devlet-vatandaş” arasındaki yazışma dili ve bürokrasinin kendi arasındaki hitap dili yenilenecek.
Düzenlemeyi içeren yönetmelik taslağı görüş almak için tüm kurumlara gönderildi. Taslağa göre, vatandaşların resmi kurumlara verdiği dilekçelerin ‘arz ederim’ ifadesiyle bitmesi zorunluluğu kaldırılıyor.
Ntv 'nin haberine göre, Devletin vatandaşa gönderdiği yazılar ise artık ‘saygılarımla’ ve ‘iyi dileklerimle’ ifadeleriyle bitirilecek.
Değişiklik, "Devletle vatandaş arasında hitap diliyle yaratılan hiyerarşik konumlandırmayı bitirecek" şeklinde yorumlanıyor.
‘Arz ederim’ ve ‘rica ederim’ ifadeleri, resmi kurumların birbirleriyle yazışmalarında kullanılmaya devam edecek. Hiyerarşik yapılanmada kendisine denk veya kendisinden üst makama yazı yazan kurumlar ‘arz ederim’ ifadesini kullanacak. Alt makama yazılan yazılarda ise ‘rica ederim’ denilecek.


    ETİKETLER:

    NTV

    ,

    Resmi