'Devletin sopası var'

Eski DEP'lilerin tahliyelerinin hukuki olduğunu, ancak doğal olarak siyasi sonuçlar getireceğini belirten Adalet Bakanı Çiçek, "Tahliyelerinin kıymetini bilmeleri gerek" dedi. Çiçek, AB yolundaki Türkiye'nin terörle mücadeleyi de sürdüreceğini belirtti.
Çiçek'in 'uyarıları' şöyle:
"Eskiden, 'Türkiye Cumhuriyeti demokratik açılımlar yapamıyor, sadece sopa gösteriyor' deniliyordu. Şimdi bu devletin sopası da var, demokratik imkânları da... Sopayı yemek istemeyenler, terörden özenle kaçınmalı."

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, eski DEP'lilerin 'tahliyelerinin kıymetini bilmeleri gerektiğini' belirterek, "Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığı kesin. Eskiden, Türkiye demokratik açılım yapamıyor, sadece sopayı gösteriyor deniliyordu. Şimdi bu devletin sopası da var, demokratik imkânları da. Sopayı yemek istemeyenler terörden kaçınmalıdır" dedi.
CNN Türk'te yayımlanan 'Kafe Siyaset' Jprogramında Mete Belovacıklı ile Ömer Tarkan'ın sorularını yanıtlayan Çiçek, AB'ye ve eski DEP'lilere şu mesajları verdi:
Eksiklerimiz var ama: Elbette Türkiye'nin hâlâ birtakım eksiklikleri var. Ama bunlar işin esasına taalluk eden eksikler değil. 2005'te müzakere tarihi verildiğinin ertesi günü üye yapılacak değiliz.
AB samimiyet testinde: Bugüne kadar Türkiye'nin samimiyeti test ediliyordu. Şimdi test edilen AB'nin kendisidir. Türkiye'nin tam üyeliği konusunda ne kadar samimi olduğunu göstermelidir.
DEP'lilere uyarı: Tahliye kararı siyasi değil hukuki bir karardır. Ancak bunun elbette siyasi yansımaları olacaktır. Tahliyeden sonra bunun iyi anlaşılması gerekirdi. Bu işin karşısında olan çoğunluğun sabrını zorlamamaları gerekir.
Gücü sınamaya kalkmayın: Kimsenin Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünü sınamaya kalkışmaması gerekir. Artık dış dünyadan eskisi gibi bir destek alamayacaklarını görmeliler. Hem demokratik adımların atılmasını isteyeceksin, hem de demokrasinin düşmanı olan terörü kınamaktan kaçınacaksın. Arabuluculuk rolüne soyunacaksın. Sen kimsin, neyin nesisin?
Devletin sopası da var: Demokrasi kendi mecrasında yürüyor. Devlet, işlerini mecerasında, hukuka uygun olarak götürecektir. Terörle mücadele konusundaki kararlılığı da kesindir. Eskiden, 'Türkiye demokratik açılım yapmıyor, sadece sopa gösteriyor' deniyordu. Şimdi bu devletin elinde sopası da var, demokratik imkânları da. Sopa istemeyen terörden kaçınmalı.