Devlette park kavgası

Üst düzey ziyaretçilere ait araçlara park yeri bulma sorunu Başbakanlık, Bayındırlık Bakanlığı, Yargıtay ve Çankaya Belediyesi'nin arasını açtı.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - Üst düzey ziyaretçilere ait araçlara park yeri bulma sorunu Başbakanlık, Bayındırlık Bakanlığı, Yargıtay ve Çankaya Belediyesi'nin arasını açtı. Çevre düzenlemesi nedeniyle 60 yıldır kullandığı otoparktan olan Başbakanlık, Bayındırlık Bakanlığı ile Yargıtay tarafından kullanılan Çankaya Belediyesi'ne ait araziyi satın almaya kalktı, ama başaramadı.
Garaj yeşil alan olunca...
Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümetin göreve başlamasından sonra, tarihi Başbakanlık binasının izin alınabilen bölümlerinde tadilat yapıldı. Bu çerçevede yıllardır garaj olarak kullanılan binanın arka bölümü temizlenip yeşillendirildi ve bahçe düzenlemesi yapıldı.
Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalar da yazın burada yapılmaya başlandı. Ancak, düzenlemenin ardından özellikle Başbakanlığa gelen sivil ve resmi konuklara ait araçlara park yeri gösterilmesinde sıkıntı yaşandı.
Belediye 7 trilyon istedi
Çok önemli konukların araçları geçici olarak Vekâaletler Caddesi'ndeki park yerine alındı. Ancak, burayı yıllardır kullanan Bayındırlık Bakanlığı ile Yargıtay bu uygulamadan rahatsız oldu. Kurum görevlileri arasında park yeri nedeniyle tartışmalar meydana geldi.
Sorunu bir türlü çözemeyen Başbakanlık, çareyi Çankaya Belediyesi'ne ait olan 100 araç kapasiteli park yerine talip olmakta buldu. Arazinin sahibi olan Çankaya Belediyesi'nden fiyat istendi. Ancak, '7 trilyon lira' yanıtı gelince, satın alma projesinden vazgeçildi.
Çankaya Belediyesi, Başbakanlığa park yerini karşılıksız kullanamayacağını da bildirdi. Bayındırlık Bakanlığı ile Yargıtay ise 'park yeri mücadelesinde' Çankaya Belediyesi'ne tam destek çıktı.
Gelinen noktada, Çankaya Belediyesi, kendine ait olan park yerini kullanan kurumlar aleyhinde dava açtı. Başbakanlığa gelen üst düzey konukların park yeri sorununa henüz ise bir çözüm bulunamadı.