Devrim Yasaları'na karşı önerge

AKP'liler, Devrim Yasaları'na uymayanlara ceza öngören maddenin Türk Ceza Yasası tasarısından çıkarılmasını isteyince Meclis Adalet Komisyonu'nda tartışma çıktı.

ANKARA - AKP'liler, Devrim Yasaları'na uymayanlara ceza öngören maddenin Türk Ceza Yasası tasarısından çıkarılmasını isteyince Meclis Adalet Komisyonu'nda tartışma çıktı. CHP'nin muhalefeti ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in "Uzlaşma bozulmasın" demesi üzerine teklif reddedildi.
Adalet Komisyonu'nun dünkü toplantısında, AKP'li Hasan Kara, Devrim Yasaları arasında yer alan 'şapka, Türk harfleri ve giyilmesi yasak kisveler'le ilgili yasalara uymayanlara 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngören maddenin tasarıdan çıkarılması yönünde önerge verdi. Bu öneri AKP
ile CHP arasında 'rejim' tartışmasına neden oldu. CHP'li Orhan Eraslan, "Atatürk devrimleriyle de ilgisi olan maddeyi kaldırmak istiyorsunuz. Bunu kabul edemeyiz" derken, AKP'li Recep Özel, TCK'nın bu maddesinin bugüne kadar uygulanmadığını, ancak yeni tasarıya da alındığı için bundan sonra uygulanabileceği endişesiyle bu önergenin getirildiğini belirtti.
Adalet Bakanı Çiçek ise, alt komisyon metninin uzlaşmayla komisyona getirildiğini ve bu konuyu hukuken tartışamayacakları için, önergeye karşı olduğunu söyledi. Önerge oylanarak reddedildi. Kara'nın, din görevlilerinin yanı sıra güvenlik ve eğitim-öğretim elemanlarına da devlet idaresini ve kanunlarını veya hükümetin icraatını alenen kötülemesi durumunda 6 aydan 2 yıla kadar ceza verilmesini içeren önergesi de kabul görmedi.
Uyuşturucu kullanana tedavi şartı
Adalet Komisyonu, TCK tasarısının 'kamunun sağlığına karşı suçlar' bölümünde yaptığı değişiklikle de uyuşturucu kullananlara tedavi şartı getirdi. Yeni düzenleme şöyle: Kullanmak için uyuştrucu alan kişi 1-2 yıl hapse mahkûm olacak. Bu kişiler hakkında 'denetimli serbestlik tedbirleri' devreye sokulacak. Bu durumda kişi cezaevinden önce, tedavi altına alınacak. Denetimli serbestlik süresi 1-3 yıl olacak. Kişi, denetimli serbestlik ve tedavisi için gerekli yükümlülükleri yerine getirirse hapis yatmayacak, yerine getirmezse ceza infaz edilecek.