Devrimci Saadet ve muhafazakâr Zehra

Devrimci Saadet ve muhafazakâr Zehra
Devrimci Saadet ve muhafazakâr Zehra

Dersimli bir Zaza olan Saadet Karabulut un ailesi 40 yıl kadar önce ekmek parası için Hollanda ya gelip, yerleşmiş.

Amsterdam'dan Ankara'ya baktıklarında birisi, otoriterleşen bir ülke görüyor. Diğeri ise özgürleşip, kalkınan bir Türkiye.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Hollanda’nın gündeminde olan iki kadın. İkisi de işçi çocuğu. Hollanda’da doğmuşlar. Birisi Türk, diğeri Zaza. Birisi devrimci, diğeri muhafazakâr. Yaşadıkları yer aynı ama hayata baktıkları pencereler çok farklı. Amsterdam’dan Ankara’ya baktıklarında birisi, gittikçe otoriterleşen bir ülke görüyor. Diğeri ise özgürleşip, kalkınan bir Türkiye.
Saadet Karabulut, Dersimli bir ailenin kızı. Babası 40 yıl önce ekmek parası için Hollanda’ya gelmiş. Devrimci bir kültürle yetişmiş. Yaşı genç ama üç dönemdir Sosyalist Parti’den milletvekili seçiliyor. Soyismini görenler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun akrabası olduğunu sanıyor. Saadet Hanım ise akraba olmadıklarını söylüyor. Hollanda’da yaşayan milliyetçi-muhafazakâr kesimlerle arası iyi değil. Seçim döneminde ‘PKK’lı, bölücü’ olarak hakkında kampanyalar yürütüldüğünden yakınıyor. Amsterdam’da bir Kafede oturduk. Yarım saat boyunca yaşadıklarını, Türkiye’yi nasıl gördüğünü anlattı. Türkiye’ye ilişkin karamsar bir tablo çizdi. AK Parti iktidarının son yıllarda otoriterleştiğini, haksız tutuklamalar, yargılamalar yapıldığını savunuyor. Fazıl Say’ın yargılanmasını şaşkınlıkla izlediğini söyledi. Kürt sorunu konusunda siyaset kurumunun adım atmasını bekliyor. Sorunun çözümünü ise halkta görüyor. Konuşmamızda ilginç bir bilgi aktardı. Milletvekili maaşının yarısını Sosyalist Parti’ye veriyorlarmış. Kesilen paralar parti tarafından kampanyalara ve eğitim çalışmalarına harcanıyormuş.

Ülkenin gündeminde
Zehra Karaarslan ise 21 yaşında hukuk fakültesi öğrencisi. Dindar bir ailede yetişmiş. Başörtülü. Babası işçi. Annesi belediyede çalışıyor (türbanlı olarak). Tipik bir AK Parti seçmeni. Zehra, bir ilki başarmak üzere ve Hollanda’nın gündeminde. Birleşmiş Milletler’in Gençlik Temsilciliği için yapılan yarışmada finale kalan 3 kişiden birisi. Kadın haklarına dönük çalışmasıyla rakiplerini geride bırakmış. Ayın 24’ünde final sonuçlanacak. Hollanda’da yaşayanlar SMS atarak birinciyi belirleyecek. Zehra çok iddialı. Okulları geziyor, sosyal medya aracılığıyla kampanya yürütüyor. Eğer beklendiği gibi kazanırsa BM’ye gidip konuşma bile yapacak. İki yıl boyunca BM adına gençlik çalışmalarını yürütecek. Hollanda’nın gençlik yüzü olacak. Zeha ve ailesinin gözünden bakınca ‘iyiye giden, demokratikleşen’ bir Türkiye var.

İşçi Partisi’ne oy veriyorlar
Türkiye kökenli 400 bine yakın insan var Hollanda’da. Beş olan Türkiye kökenli milletvekili sayısı 3’e inmiş. Sosyalist Parti’den seçilen Saadet Hanım’ın yanı sıra Tunahan Kuzu ve Keklik Yücel İşçi Partisi’nden seçilmiş. 150 sandalyeli Meclis’te ilk sıraları paylaşan Liberaller ve Sosyalistler koalisyon kuracak. Bakan olacak isimlerin yerine 2 Türk kökenlinin daha Meclis’e girmesi bekleniyor. Türkiye düşmanı olarak bilinen ırkçı Wilders’in partisi seçimde hezimete uğramış. Yeni siyasi tablonun Türkiye’nin lehine olduğu söyleniyor. Türklerin sadece yüzde 35’i sandığa gitmiş. Bunların yüzde 67’si de İşçi Partisi’ne oyunu vermiş. Bu yıl Türkiye-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı kutlanıyor. Geniş kapsamlı programlar oldu bu sene. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amsterdam’a gelmişti. Önümüzdeki ay Hollanda Başbakanı’nın 70 işadamıyla Türkiye’ye gideceği söyleniyor. Avrupa’yı sarsan ekonomik kriz buraları da etkilemiş. Vergiler yükseldikçe, hayat pahalılaşmış. Hollanda, Almanya’dan sonra ikinci ticari partneri olan Türkiye ile ilişkileri geliştirme taraftarı. Irkçı Wilders’in dışarıdan desteğiyle yürüyen önceki hükümetin yıkılması, Liberal ve İşçi Partisi’nin koalisyon kuracak olması o yüzden bir şans olarak görülebilir.

Festivaller ülkesi Farklı kültürler demişken Hollanda’nın sadece lalesi ve şehri kuşatan kanalları ünlü değil. Özgürlüğün sınırsız yaşandığı bir ülke. Aynı zamanda festivaller ülkesi. Çokkültürlülüğü yansıtan ne ararsanız bulmanız mümkün. Hollanda’daki Türkiyelilerin yaptığı ‘Multifestjin’ festivali bunlardan biri. Çokkültürlülük temalı fuarın bu sene altıncısı yapıldı. Expo alanında geniş mekâna yayılmış fuarın açılışına katılan Kültür Bakanlığı Filarmoni Orkestrası büyük beğeni toplamış. Mehter Marşı, konserler, stand-up gösterileri gibi bir dizi etkinlik yapıldı. Organizasyon komitesi bu sene geniş tutulmuş. Muhafazakâr ağırlıklı bir komite. Bu sene Milli Görüş Teşkilatı, TÜMSİAD gibi kuruluşlar işin içine girmiş. Festivale 100 bin kişinin katılımı hedeflenmiş. Gurbetçiler ilgili, fuar alanı dolup taşıyordu. Lakin, Türkiye’den katılım çok zayıf olmuş. Ne siyasetçi ne üst düzey bürokrat gelmişti.