'DGM Yasası biraz pürüzlü'

Anayasa değişikliklerinden sonra 'öncelikli' tasarıların başında gelen ve iki hafta önce imzaya açılan, DGM'lerin yerine yeni mahkemeler kurulmasına ilişkin yasa tasarısı yeniden değerlendirilecek.

ANKARA - Anayasa değişikliklerinden sonra 'öncelikli' tasarıların başında gelen ve iki hafta önce imzaya açılan, DGM'lerin yerine yeni mahkemeler kurulmasına ilişkin yasa tasarısı yeniden değerlendirilecek. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu, AB'ye uyum yasalarını değerlendirdi.
Toplantıdan sonra açıklama yapan hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, aralarında Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak değişikliğin de bulunduğu uyum yasalarını Meclis tatilinden önce geçirmeye kararlı olduklarını söyledi. Çiçek, tasarıların yasalaşmasının ekimde yayımlanacak İlerleme Raporu'na önemli katkı sağlayacağını belirtti.
Çiçek: Sütten ağzı yanan...
Çiçek, DGM'lerin kuruluş ve işleyişine ilişkin yasa tasarısının neden Meclis'e sevk edilmediğine yönelik bir soruya şu yanıtı verdi: "DGM'ler kuruldukları günden beri tartışma konusu. Bu nedenle sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Türk yargı sistemini tartıştırmayacak bir düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Bir-iki konuda belki yeni baştan değerlendirme yapılması gerekiyor.
Özellikle organize suçlar mahkemesinin dışarıdan algılanmasıyla ilgili pürüz var. 'DGM'ler kalktı da ne değişti?' dedirtmek istemiyoruz. Tasarıdaki bazı tereddütleri aşmaya çalışacağız. Terör olgusuyla yargı sisteminin tartışma konusu olmasını istemiyoruz."