Dicle 'yemin günü'nü anlattı

Hatip Dicle Meclis'teki o günü anlattı: Yemin metnine tepkiyi Fehmi Işıklar, Kürtçe konuşmayı Abdülkerim Zilan yapacaktı. Gelmediler, iş bize kaldı.

İSTANBUL - Kapatılan DEP'in tahliye edilen milletvekillerinden Hatip Dicle, 1991'deki olaylı TBMM yemini konusunda, "Yemin metnine tepkiyi Fehmi Işıklar, Kürtçe konuşmayı ise Abdülkerim Zilan yapacaktı. Ancak onlar vazgeçince bu iş benimle Leyla Zana'ya kaldı" dedi.
'Ortak karar almıştık'
Dicle, 'Kurdishinfo' isimli internet sitesinde yayımlanan röportajda 1991 ile 2004 yılları arasındaki koşuların farklı olduğunu, 13 yıl önce TBMM kürsüsüne çıktıklarında önlerine 1982 Anayasası'na uygun yemin metni getirildiğini, bunu ideolojik ve çok dar kalıplarda gördüklerini belirterek şöyle konuştu: "Bunu o günkü şartlarında değerlendirip, bir tepki gösterilmesi gerektiğini düşündük. Milletvekilleri aramızda yaptığımız toplantıda bu işi Fehmi Işıklar üstüne almıştı. Benim yapacağım konuşmayı o yapacaktı. Yani bir anlamda 12 Eylül Anayasası'na tepki konması anlamındaydı. Fakat her nedense ortak kararımız olmasına rağmen yemin töreni yaklaştıkça bu kararından vazgeçti. O, bundan vazgeçince de ben üstlendim. Kürtçe mesaj vermeyi Batman Milletvekili Abdulkerim Zilan üstlenmişti. Fakat o da o gün Meclis'e gelmedi. Dolayısıyla aldığımız kararların havada kaldığını gördük. Leyla arkadaş o Kürtçe mesajı, ben de 12 Eylül'e ilişkin mesajı üstlenmiş olduk."