Dilovalılardan vekillere mekan değişikliği önerisi

Dilovası sakinlerinden milletvekillerine: Gelin burada çocuklarınızla bir süre siz oturun

Mustafa BAĞDİKEN- Elif YERİĞ

KOCAELİ - Sanayi kuruluşları ile konut alanlarının içiçe girdiği, başta kanser olmak üzere sanayi kirliliğinden kaynaklanan birçok hastalığın dünya ortalamalarının çok üzerinde olduğu tesbit edilen Dilovası’nda, TBMM’nin kurulan Araştırma Komisyonu üyesi milletvekilleri vatandaşları dinledi. Bazı vatandaşlar milletvekillerine, "Gelin burada bir süre çocuklarınızla birlikte siz oturun. Eğer oturabilirseniz biz de otururuz" dedi.
Ak Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya’nın başkanlığındaki Dilovası Araştırma Komisyonu üyeleri Ak Partili Osman Kahveci, Abdurrahim Akdağ, Eşref Taş,, Mehmet Hamzaoğlulları, Hüseyin Cemal Akın, Mehmet Öntürk, Zeki Aygün, Muzaffer Çakar, CHP ’li milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan, Kemal Değirmendereli, Melda Onur ve MHP milletvekili Reşat Doğru, Dilovası’na geldi. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili İbrahim Karaosmanoğlu, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman’ın da eşlik ettiği komisyon, ilçede bazı incelemelerde bulunduktan sonra belediye binasında siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi.
Araştırma Komisyonu üyelerinin dinlediği Dilovası sakinlerinden olan aynı zamanda SP İlçe Başkan Yardımcısı Alaattin Durmuş, yaşanabilir bir Dilovası istediklerini söyledi. Yeni kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’ni istemediklerini belirten Durmuş, "Sizlerden istirham ediyorum. Sizler, ailelerinizi çocuklarınızı getirip burada bir süre oturun. Oturabiliyorsanız biz de oturalım" dedi. Dilovası Ova Kooperatifi Başkanı Nizamettin Karadağ ise, daha önce de araştırma yapan komisyonun yeni fabrika kurulmaması, kapasite artırımına gidilmemesi yönünde karar alıp tavsiyede bulunmasına rağmen bunan tam tersinin yapıldığını söyledi. Karadağ, "Hemen akabinde kirletici oranı yüksek fabrikalar arka arkaya kuruluyor. Haddehaneler kuruluyor ve bunlar maalesef çok rahatlıkla izin alabiliyor. Liman için maalesef likit depolama alanlarının iznini alabiliyor. Maalesef tank alanını genişletebiliyor. Yani burada devletimizin aldığı kararların tersine bir gidişat var. Bunu da açıkçası vatandaşlar olarak anlamakta zorlanıyoruz" diye konuştu.
Dilovası Ağrılılar Derneği Başkanı Ömer Yıldırım de bu bölgenin yeşillendirilerek yaşanabilir hale getirilmesi gerekirken korunması gereken alanların da yok edildiğini, Kocaeli’nin yanı sıra İstanbul’un bir bölümünden getirilen çöplerin döküldüğü depolama alanı kurulduğunu belirtti. Ömer Yıldırım, "Büyükşehir Belediye Başkanımızın çok ciddi anlamda bu kent için bir sözü vardı. Özellikle bunu söylemek istiyorum. ’Şetali bahçeleri kurup şeftali yiyeceğiz’ demişti. Ama ayva bile yiyemiyoruz" dedi.
Kocaeli Valisi Ercan Topaca da Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nin ilçe sakinlerinin hiç bir şekilde zarar görmeyeceği şekilde faaliyet göstereceğini söyledi. Topaca, "Arkadaşlar bu iş dünyada nerde en güzel yapılıyor gidip baktılar. Diğer işlerde bize nasıl güveniyorsanız burada da güvenin. Sizin aleyhinize, sizin zararınıza olacak bir şeye ben, arkadaşlarım, Büyükşehir Belediye Başkanımız, vekillerimiz ile hep beraber biz kesinlikle izin vermeyiz. Her ne kadar her şeyi her yönüyle kontrol etmek mümkün değil. Her fabrikanın başına, her bacanın başına polis jandarma dikemezsiniz. Ama tedbirlerini alıyoruz" dedi.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise konuşmasında, çöp depolama alanıyla ilgili olarak bir söz vermediğini belirterek, "Hemen alıp o çöpü cebimize atacak halimiz yok. Bu çöp depolama alanları zaten belli bir yıl kullanılıyor sonra üzeri toprak ile örtülüyor. Ondan sonra şeftali bahçesi de yapabiliriz. Kiraz bahçesi de yapabiliriz. Biz şu anda çöpümüzü bir yerde depolamak zorundayız. Yarın başka yerde depolama alanı yapılır, Dilovası’nın çöpü bu kez oraya götürülüp dökülür" diye konuştu. (dha)